Goodbye Party

Jak asi většina z Vás už postřehla, chystáme se s přítelem za necelý měsíc do Austrálie.

Dostali jsme oba (po asi tříměsíčním běhání po úřadech, shánění všech potřebných dokumentů, certifikátů a tak dále :D) víza na rok, takže se pomalu balíme na naše první větší dobrodružství k protinožcům. A jelikož plánujeme Česko opustit na nejmíň dvanáct měsíců, říkali jsme si, že se musíme patřičně rozloučit s našimi nejbližšími kamarády. Dlouho jsme si ale lámali hlavu s tím, jak naši goodbye party pojmout a především kde ji uspořádat. A shodou náhod mě v době plánování oslovila developerská firma, která stojí za výstavbou několika nádhernejch pasivních domů v Říčanech, a tak Vám chci o celé spolupráci i o naší malý velký party povědět trochu víc :).

Domy v Říčanech jsou unikátním komplexem pasivních domů situovaných asi dvacet minut od Brna. Společnost All Inclusive Development, která za projektem stojí, mně nabídla, jestli si na jeden víkend nechci dům propůjčit a uspořádat si v něm party s kamarády. Abychom si všichni vyzkoušeli, jaký to je bydlet v nízkoenergetickým rodinným domě, abychom se seznámili se s ekologickými technologiemi, kterými se dům pyšní, a zažili si, jak by se v takovym domě bydlelo. Na což jsem samozřejmě kývla, jelikož mě nízkoenergetický, pasivní a nulový domy hlavně z hlediska ekologickýho dost zajímají, a samozřejmě taky proto, že jsme se tak mohli pořádně rozloučit se všemi nejbližšími kamarády před naší velkou cestou.

Nejdříve ale pár technických slov, co to vlastně takovej pasivní dům je a jaký jsou jeho hlavní přednosti. Úplně zjednodušeně, pasivní dům je dům s důmyslně promyšleným způsobem izolace, ventilace a vytápění. Je to dům, ve kterým jsou všechny aspekty související s energetickým hospodařením navržený tak, aby byla energetická náročnost budovy co možná nejnižší. Pasivní domy v Říčanech tyto podmínky splňují díky souboru mnoha technologií, kdy jedna doplňuje druhou a společně jsou optimálním řešením toho, jak dosáhnout minimální celkový spotřeby za energie. Konkrétně jde o systém fotovoltaických panelů, rekuperace vzduchu, podlahovýho vytápění a retenční nádrže. A co ty jednotlivý pojmy znamenaj v praxi? My jsme při přebírání domu dostali malou tour od pána z developerské firmy, v rámci níž nám vysvětlil hlavní výhody a přednosti našeho víkendovýho příbytku, tak mi dovolte vás do problematiky dneska trochu zasvětit :).

„pasivní dům je dům s důmyslně promyšleným způsobem izolace tepla, ventilace vzduchu a vytápění“
Děkuju!
Goodbye
Party

Rekuperační jednotky zajišťují systém větrání vzduchu v domě a starají se o optimální výměnu vzduchu při minimálních tepelných ztrátách. Je to vlastně jeden ze stěžejních prvků každýho pasivního domu. V praxi to znamená, že v létě dům je větranej a udržovanej při pokojový teplotě 24 hodin denně, aniž byste museli mít otevřený okna. A v zimě zase napomáhá ohřívat vzduch v místnostech, takže minimalizuje potřebu používat další vytápění. Samozřejmostí je i elektrický podlahový vytápění, který je mnohem hospodárnější a zdravější než to klasický. A o estetický stránce ani nemluvím. Já vyrůstala v paneláku, kde naše pokoje hyzdily ty ošklivý panelákový radiátory, takže vím, o čem mluvím, haha!

Fotky, který vidíte v dnešním článku, jsou až ze snídaně z druhýho dne, kdy s námi vydrželo už jen několik vyvolených a my si s nimi mohli užít poklidnýho rána. Burgery vystřídal meruňkový "tvarohový" koláč (na kterej snad brzo sepíšu recept na instagram, protože je fakt nejvíc autentickej) a hummus zase "vajíčková" pomazánka z tofu. Během párty jsem toho moc nafotit nestihla. Jednak jsem já a moje HP žíla furt lítala po kuchyni ve snaze mít všechno tip ťop. A jednak to byl celkem chaos s tolika lidmi, že by z toho stejně nic moc dobrýho nevzešlo asi :D. A navíc druhý den ráno byla kuchyně s obývákem překrásně prosvětlená měkkým ranním světlem a bylo to tam naprosto kouzelný. Takový rána bych brala každej den!

A na závěr dvě obrotánský díky. Díky AI Development za opravdu unikátní spolupráci, která mi dala zase novou zkušenost do života po všech směrech. A díky nejvíc na světe našim kamarádům, kteří za námi přijeli a třeba kvůli nám museli cestovat přes celou republiku, aby s námi ten jeden víkend v Říčanem strávili. Bylo to moc fajn a já jsem nejvíc vděčná za to, že Vás mám! <3

Další vychytávkou jsou fotovoltaický panely umístěný na střeše domu, který v podstatě napájejí většinu spotřebičů v domácnosti. Díky inteligentnímu a intuitivnímu mechanismu, na kterej jsou panely napojený, se vyrobená energie přesune do spotřebičů, který jsou vždy v daný moment v běhu. Pán z developerský společnosti mi dopodrobna vysvětlil, jak panely fungují a jak je energie z nich využívána, což mi přišlo opravdu moc zajímavý. Netroufala jsem se ale zeptat, co on osobně si myslí o fotovoltaických panelech obecně, jelikož je kolem nic spousta kontroverze a už několikrát jsem narazila na studie o tom, že jejich ekologická úspornost je ve výsledku značně diskutabilní vzhledem k vysoký energetický náročnosti na výrobu a především na likvidaci. Ale třeba čtu moc starý studie a technologie už jsou dneska docela jinde. Na závěr jsme se ještě dozvěděli o retenční nádrži, která je umístěná na zahrádce domu a ve který se zachytává dešťová voda. Ta může být použita pro zavlažování zahrady a zároveň chrání kanalizační systém obce před zahlcením srážkovou vodou z přívalovejch dešťů. 

Všechny tyhle ekologický vychytávky samozřejmě nebyly to jediný, čím nás dům ohromil. Totiž jeho interiér i exteriér jsou naprosto nádherný a my se prvních pár hodin v něm při přípravách party doslova kochali, jak je všechno krásný :). Já se rozplývala především nad nádhernou kuchyní s naprosto božským kamenným obložením a deskou. Kéž bych jednou takovou kuchyni taky měla! Přítelovi spíš učarovala manželská postel s těmi nejpohodlnějšími matracemi a nejměkčejšími peřinami, jak jinak! Obě koupelny byly taky moc krásný a přišlo mi praktický, že každý patro má svou. Obzvlášť při takovým počtu lidí, jakej nás ten večer čekal. Co mě naopak designem trochu zarazilo, bylo zařízení obýváku. Pohovku i konferenční stolek bych určitě zvolila v minimalističtějším stylu, aby podtrhly celkový ráz propojené kuchyně s jídelnou. Ale samozřejmě to není nic, co by nám nějak pokazilo náš víkendový pobyt tam :).

Co mi ale trochu překazilo plány byla nefungující indukční deska :D. Přivezla jsem si spoustu pohoštění, který jsem potřebovala ohřát nebo uvařit v hrncích na plotně. A v troubě nebo v mikrovlnce jsem to úplně nezvládala. Ono v jeden moment ohřát mý vyhlášený vegan butter chicken, uvařit rýži, ohřát špenátovou polévku a osmahnout cibulku do pomazánky - to vše bez sporáku - byl celkem oříšek, co si budem. Ale nakonec jsem si poradila <3.


A jaký byl vlastně cíl spolupráce s AI Development? Náš víkendovej domeček v podstatě souží jako předváděcí jednotka, ve který si můžou potenciální kupci vyzkoušet bydlení. Ti tam najdou naprosto všechno, jelikož dům je zcela vybavený - včetně věškerýho nádobí, peřin i povlečení, spotřebičů a dalších. Což mi přijde naprosto geniální. Koupě domu je obrovská věc a možnost zkusit si, jak se v takovym pasivním domku bydlí, v jakym prostředí a sousedství je dům umístěn, jak jsou místnosti prosvětlený v různý denní době a podobně (ano, tady promluvilo mý fotografický já), to je sen. Kéž bych tuhle možnost měla u každýho ze svých osmnácti stěhování :D. Věřím, že by to finální číslo bylo podstatně nižší.

No a my s přítelem dostali možnost, ač teda samozřejmě potenciální kupci nejsme, jelikož bychom si mohli dovolit možná tak to pískoviště před domem :D, si domeček vyzkoušet, abych o něm posléze napsala upřímnej report. Jak jsem už psala na začátku článku, pozvali jsme si naše nejbližší kamarády, aby nám s pořádným otestováním pomohli. A abychom s nimi ještě naposledy poseděli a užili si s nimi společný čas před odletem.

Byla pro mě dost výzva naplánovat party tak velkýho rozsahu, na který bude všechno vegan, ale nakonec jsem se s tím poprala, troufám si tvrdit, s grácií. Teda až na to nekonečně hodinu a půl dlouhý vaření rýže v pekáči v troubě. Během toho grácii vystřídalo zpocený čelo a vystouplá žíla na něm připomínající jizvu Harryho Pottera, která mi vyleze vždy, když lehce chytám nerva. LEHCE.

S pohoštěním nám pomohla i AI Development, která nám jednak přispěla na naše vegan srandy, a jednak pro nás nachytala parádní ovocnou mega mísu, několik flašek luxusního vína a zásobu ovocných džusů. Ještě jednou moc děkujem! Já jsem si pro naše kamarády připravila vegan burgery s opékanými brambory a hotdogy pro venkovní grilování. A pro vnitřní pohoštění už zmiňovaný butter chicken, špenátovej krém a trilion pomazánek v čele s mým milovaným hummusem se sušenými rajčaty. Kterýho jsem bez nadsázky udělala dvě kila a všechen se až na jednu pidi mističku snědl :D. Hummus doplňovalo bylinkový máslo a (moje premiéra) olivová tapenáda, kterou teda ještě musím do příště trochu vypilovat. A samozřejmě tuna pečiva, zeleniny, salátů apod. Ono připravit pohoštění pro tolik lidí je fakt celkem fuška. Hlavně když vám chybí odhad, kolik se toho tak může sníst. Původně jsem navíc plánovala celou party udělat zero-waste, ale to už bohužel bylo nad mý síly. Snad příště!
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic6

br>
5 comments

  1. Get Packers and Movers Jaipur List of Top Reliable, 100% Affordable, Verified and Secured Service Provider. Get Free ###Packers and Movers Jaipur Price Quotation instantly and Save Cost and Time. Packers and Movers Jaipur ??? Reviews and Compare Charges for household Shifting, Home/Office Relocation, ***Car Transportation, Pet Relocation, Bike SHifting @ Packers And Movers Jaipur

    ReplyDelete
  2. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete