Stripe vibes

Je brzo ráno, po zádech mě lechtají první sluneční paprsky hledající si svou cestu skrze napůl roztažené žaluzie. Opatrně srkám doušky čerstvě uvařené kávy, která za tu chvilku stihla provonit celý pokoj, a zapínám instagram. Jen tak, ze zvyku. Abych koukla nové stories mých oblíbených instagramerů, abych si přečetla případné nové komentáře. Taková zažitá rutina, kterou zabíjím čas, než se zapne počítač a načte lightroom. A také než se konečně probudím, jelikož jsem ještě stále v jistém polospánku zachumlaná do mého plyšového županu. Narážím na první překážku - můj mobil. Totiž, on je to už docela veterán a tvrdošíjně bojkotuje většinu mých pokynů. A s instagramem si asi nepadly do noty, proto osmi z deseti mých pokusů zkontrolovat tu nevinně se tvářící čtverečkovou galerii jménem instagram vždy předchází několika sekundová masáž dotykového displeje polštářkem mého pravého palce.

S lehkou svalovou křečí se mi konečně daří otevřít ho. Instagram. Na počítači v mezičase koukám na mobily ve slevě na alze a kafe už mám skoro dopité. Nakonec jen projedu poslední příspěvky mého milovaného 9gagu a rozhodnu se omrknout galerii doporučených fotek skrývající se pod miniaturní ikonou ve tvaru lupy v dolní liště apliakce. Lituju toho ale asi čtyři vteřiny po tom, co se mi po sedmém ťuknutí povede do oné galerie dostat.

Vyumělkovanost. Perfektnost. Bezchybnost. Nekončící plejáda insta-modelek. Každá z jiného kouta světa, a přesto každá stejná. Bezchybná pleť, dokonalé vlasy. Nepřirozeně plné rty, zářivě bílé zuby. Malinký kulatý nos a drobounká brada. Perfektně vytvarované obočí, ke kterému sahají husté černé permanentní řasy. To vše podtrhává umělecky vykonturovaný obličej, highlighter a bronzer v hlavní roli. O božských křivkách těla ani nemluvě. A já se musím ptát, komu se tohle vlastně líbí? A hlavně. Kde se zrodila tahle posedlost vypadat perfektně za každou cenu? Tahle nepochopitelná snaha ohýbat realitu. Snaha překreslit naše přirozené rysy, v lepším případě všemi těmi geniálními - nohy prodlužujícími a obličej vyhlazujícími - appkami a filtry. V horším případě nekončícím kolotočem chirurgických zákroků. Kdy přirozenost vyšla z módy?

Nechápejte mě špatně. Nejsem žádný zarytý odpůrce plastických operací. Ve svém okolí mám hned několik žen, které chirurgické zákroky postoupily, jelikož byly nešťastné s tím, jak je matka příroda stvořila. Něco je trápilo tak dlouho a tak mocně, že se rozhodly si vypomoct touhle cestou, a teď jsou - věřím - spokojené samy se sebou a cítí se krásné. A já jejich rozhodnutí naprosto chápu a jsem za ně upřímně šťastná. I já si totiž sem tam pohrávám s myšlenkou, že bych si nechala zvětšit má pseudo-prsa nebo mírně upravit tvar nosu.

A samozřejmě mi ani v nejmenším nevadí, když si sem tam holky vyretušují nemilý pupínek, který jim vyrašil uprostřed čela. Já sama to dělám!

Pro co však pochopení nemám, to je posedlost hnát výše zmíněné do extrému. Posedlost kardashiankami nebo kteroukoliv jinou z celé té galerie vyumělkovaných "ikon", na nichž není špetky přirozenosti. A jediná část jejich těl, která by si opravdu zasloužila chirurgickou výpomoc, se nachází uvnitř dutiny lebeční. Posedlost vypadat za každé situace a za každou cenu dokonalá.

Navíc, musím se ptát. Copak tomu někdo opravdu věří? Vždyť je to všechno jedna veliká lež. Lež v mnoha podobách. Kolikrát jsem měla to štěstí vidět se osobně s některými z těchto instragramu kralujících krásek. A můžu Vám s naprosto čistým svědomím říct, že realita ani zdaleka není tak růžová a vyhlazená, jak se může skrze displeje našich mobilů zdát. (Čest výjimkám!!) Ono. Bez toho zkrášlujícího filtru, který si na obličej může každá z nás díky instastories na sebe nahodit, to už zkrátka není to pravé ořechové, co si budem...


Občas mám pocit, že pro dnešní generaci žen a slečen se stalo nepřirozené být přirozené. A přirozené být umělé. A nevím, co je smutnější.

Mlčky nahmatám tlačítko na pravé straně mého mobilu a nechám displej zalít černotou. Sahám po zrcátku, které jsem si zvykla odkládat za monitor počítače. Ten už nadále není zahlcený akční nabídkou smartphonů, protože zčernal také. Radši. Stále mhouříc zrak vynaložím menší úsilí, abych zaostřila na svůj odraz. Promnu si lehce opuchlé oči a ukazováčkem pravé ruky pomalu přejedu přes dva menší pupínky, které s přes noc rozhodly nastěhovat nad mé levé obočí.

„To máš za to svoje půlnoční prasení čokoládou, Markéto!“ zanadávám si v hlavě. Pak se podívám doprava na spícího Mariána, který bude vstávat za necelé dvě hodinky. Říkám si, jestli se mám snažit mé dva nové kamarády, jak pupínkům ráda přezdívám, zamaskovat. Spolu s černými kruhy pod očima, které už jsou tak nějak neodmyslitelnou součástí mého dvacet pět let "starého" obličeje. Pak jen mávnu rukou a zaženu myšlenku stejně rychle, jak přišla. Vím, že on mě takhle miluje a za nic na světě by nechtěl, abych vypadala jako některá z těch vyumělkovaných insta-modelek, které na mě ještě pár okamžiků dozadu házely kukuče skrze můj FullHD displej.
A aby mé dnešní povídání nabylo trochu módního charakteru - když už je to ten fashion blog - mám pro Vás ještě malé módní okénko. Kdo čte už delší dobu, ví, že mi většinou strašně dlouho trvá, než mi nějaký trend přiroste k srdci. A zároveň že se snažím nebýt aktuálními trendy slepě ovlivněna, ale asi není v mých silách být vůči nim zcela imunní. Pokud bych tedy měla vypíchnout, které SS18 trendy mi padly do oka a které si mě v posledních týdnech získaly bez přílišného přemlouvání, byly by to oversized trenčkoty, denim-denim kombinace, výrazné náušnice, řetízky s přívěšky, proutěné kabelky a komplety <3.

Zajímavé komplety, neboli co-ords, ať jsme módně korektní ^^, teď najdete ve většině řetězců. Já ten svůj pruhovaný ulovila ve Stradivarius, na několik podobných jsem ale narazila i při mých pravidelných obchůzkách brněnských sekáčů. Geniální je, že co-ords vypadají parádně jak dohromady, tak i odděleně jako samostatné sako nebo kalhoty. Já ten svůj vynosila už na nespočet variací. Co se přívěšků týče, ty jsem si vybrala v rámci spolupráce se šperkařskou firmou Tous a musím říct, že jsem se až smála, jak mi tahle spolupráce přišla vhod.

Totiž. Pár dní před tím, než mi zablikal e-mail s její nabídkou, jsem se byla podívat v HMku na řetízky s přívěsky. Jeden set jsem delší dobu držela v ruce váhajíc, jestli si ho koupit, a nakonec jsem ho vrátila zpět na stojan. Říkala jsem si, že nepotřebuju další šperk, který mi po týdnu nošení zčerná a obarví mi kůži. Jelikož to se mi stalo snad pokaždé. Že raději zainvestuji do něčeho kvalitního.


No a hele! Díky spolupráci jsem si mimo jiné vybrala tuhle trojici pozlacených řetízků o různých délek a tři nádherné přívěsky. A mám z nich upřímnou radost, jelikož vím, že se mnou určitě vydrží několik sezón <3. Co na ně říkáte Vy?

A ta ratanová kabelka, to je další láska. Loni mě ono šílenství slaměných košíků a kabelek minulo velikým vypleteným obloukem, letos ale hltám každý ratanový nebo proutěný kousek, na který narazím. Jak jste na tom Vy, jaké trendy jste si momentálně nejvíce oblíbili? :) Inspirujte mě v komentářích po článkem! A co vlastně říkáte na charakter článku? Máte radši mé módní povídání nebo vás baví tyto mé pokusy o hlubší psaní? Budu ráda za Vaše názory a komentáře :)). Mějte se skvěle a brzy na viděnou!

Maku <3

in this look -
Tous watch & bracelets,
Bershka cat-eye sunglasses (similar here),
Stradivarius stripe suit, Tous necklaces,
Stradivaius wide belt, Forever 21 top.
in this look -
Tous watch & bracelets,
Bershka cat-eye sunglasses (similar here),
Stradivarius stripe suit, Tous necklaces,
Stradivaius wide belt, Forever 21 top,
Mango studded sandals.

photos: Marek Žitňák
in cooperation with Tous
The illusion of perfection everyone is obsessed with.
„We have become so accustomed to body modifications that natural beauty has become unnatural.“
Instagram:
When did
natural beauty
go out of fashion?
stripe_vibes_pic1
stripe_vibes_pic2
stripe_vibes_pic3
stripe_vibes_pic4
stripe_vibes_pic5
stripe_vibes_pic6
stripe_vibes_pic7
stripe_vibes_pic8
stripe_vibes_pic912 comments

 1. Anonymous24/4/18 20:10

  V jedné větě mluvíš o přirozenosti a hned zase o tom, že bez filtru už tyto slečny, tedy ve své přirozenosti, nejsou to pravé ořechové. Nezná se ti to trochu absurdní?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ani trochu :). V části textu, na kterou reaguješ, nemluvím o přirozenosti. Mluvím o tom kontrastu mezi realitou a instagramovým životem, ke kterému u některých slečen dochází. Zkus si text přečíst znovu.

   Delete
 2. Anonymous25/4/18 07:33

  Moc hezký článek, ostatně jako vždy:-) Vyumělkovanost daná především Instagramem, je přímo odstrašující. Hlavně mi přijde, že je to tak strašně nápadné, že ihned v první nanosekundě každému dojde, že ten člověk na té fotce takhle v reálu vůbec nevypadá. A přijde mi to škoda, všichni jsou stejní jak stádo, liší se jen barvou vlasů:D Přijde mi to malicherné..Co dnes holky řeší..No nic, chválím opět hezké fotky, outfit i Vaší přirozenou krásu a to přirozenou - zdůrazňuji:) A zajímalo by mě např, jaký názor máte na další "trend", dle mého otřesný, který hýbe instagramem a to - placené spolupráce a propagace kdečeho. Např. - tablety na hubnutí, samoopalovací přípravky atd atd. Hezký den, Eunika

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já se právě bojím, že všechny tyhle dnešní "vylepšováky" se používají tak často, že už je to bráno jako takový standard. A jen zkoumavé (a kritické) oko řeší, že taková realita být zkrátka nemůže. Často kroutím hlavou nad přehnanými a do očí bijícími retušemi u některých fotek na ig, ale po přečtení komentářů vždy zjišťuji, že jsem docela jediná, komu to připadá přes čáru. Nebo snad jediná, kdo to pozná? Což mě děsí ještě mnohem víc. Na téma spolupráce chystám další článek. Vlastně možná dva, jelikož toho bude docela hodně, takže odpověď si schovám do článku :). Děkuji moc za komentář, mějte se krásně!!

   Delete
 3. Anonymous27/4/18 12:06

  To "pyžamko", čo máš na sebe, je skvelé. Prútená kabelka sa mi páči, ale len na druhých. :D Ja stále vláčim veľa vecí, niektoré tak, že keď ich vyhrabávam, musím kabelu vysypať, aby som niečo našla (usb, lesk, zapaľovač, myslím, že tieto veci by som mala narvané v prútí, navyše by som asi všade trúsila tabak vypadaný z cigariet)
  Trendu som podľahla minulý rok. A stále to trvá. Culottes! Stále ich nemám dosť, a lovím aj normálne nohavice a skracujem ich. A ty poraď, s akou obuvou ich nosiť teraz na jar. Zima je jasná, leto tiež, ale teraz? Členkové ma skracujú, mám 167 cm a krivky.
  Ty si nenechaj kaziť náladu už od rána kadejakými insta fotkami. Ešte si zabudla na kategóriu s jedlom, ktoré vyzerá ako plastové (to by som sa vykašlala na celé raňajky, aby som prekrásne naplácala ovsené vločky, praženicu alebo umelecky naaranžované jablko, šaškovala s fotkami, to by ma aj chuť prešla) a kategóriu matiek s deťmi. To mi príde ešte absurdnejšie. Fotiť vlastné decko, vypisovať, kde všade bolo o doktora, ako rastú zuby, nohy, vlasy, samozrejme písané v množnom čísle "My už papáme banánik, polievočku, boli sme na očkovaní, ide nám zúbok, pokakakli sme sa, ......." , je toho plný instagram. Z normálnych žien sa stávajú matky, no veď dobre, každej z nás sa mení život s príchodom dieťaťa, ale niektoré akoby si vykojili mozog, alebo im ho vysal instagram a podobné sieťky? Nechápem to.
  Eva

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já je teď nosím s bílými teniskami, takže klidně s nimi. Nějak upouštím od podpatků a sázím spíše na pohodlnost poslední dobou. A culottes s bílými teniskami třeba na platformě vypadají super, tak to zkus s nimi :). Mama blogy a instagramerky, to je taky kapitola sama o sobě. Je možné, že až jednou (za milion let) budu přemýšlet o dítěti nebo nedej bože už nějaké budu mít, tak změním názor a budu na to pohlížet docela jinak. Teď to spíš tak nějak ignoruju (snažím se ignorovat) a nevěnuju tomu moc pozornost, jelikož mě to zkrátka nezajímá. Tudíž k tomu ani nemám nějaký vyhraněný postoj. Ale výraz "vykojili mozog" mě to dost pobavil :D:D.

   Delete
 4. Anonymous2/5/18 14:35

  Kocko, prozradis, jakou pouzivas rtenku? Podobny odstin marne shanim uz leta!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Myslím, že je to jen tužka na rty od DM Trend it up! :) Už si nepamatuju, co přesně jsem si před focením dávala :(.

   Delete
 5. Anonymous2/5/18 21:41

  Skvělé fotky! Mě hned uhranul ten pásek, je to takový výrazný prvek, který mě hned na první pohled zaujal. Pokukuju po nějakých páscích na internetu, zatím se mi docela líbí třeba tyto, ale nevím, zda by se hodily na nošení takto v pase. Poradí mi někdo, kde takový podobný pásek sehnat? Budu moc ráda! Díky Anna

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji moc! Ty pásky z odkazu se mi bohužel moc nelíbí, ale v pase se určitě nosit dají.

   Delete
 6. krásne fotky a veľmi pekne napísaný článok...je to celé smutné..snáď sa to postupne zmení

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

  ReplyDelete
 7. Zajímavej článek... :)

  Ad.1 Maskovat se za masky je (ne)přirozenost lidská asi od doby, kdy opice shodily srst a navlíkly kalhoty. :) I když v současnosti to je myslím nejen ve filtrech, ale ve vyextremizovaném kultu těla, zdraví, mládí, krásy atd. - což do nás hustí product marketing a podílí se na tom (samozřejmě) i fashion blogy. Všichni pak chtěj vypadat jako na tý fotce. A nakupujou, utrácí, investujou do plastik... protože:

  Ad.2 ...ne všem nám bylo "shůry dáno" :) a určitě ne na věky. Procento lidí, kterých vypadají jako ty (to je kompliment :)) je tak 5 ze sta. V realitě se objevují i důchodci, staří, nemocní, tlustí... to co píšeš, se ti píše hrozně, hrozně lehko, protože k nim nepatříš.

  Ad.3 ti co k nim nepatříš, zpravidla ani neokupují instagram, protože jim žádnej filtr nepomůže. :D

  Řekla bych, že je část lidí (kterou popisuješ) která existuje jen na instagramu a nikde jinde. Ne v realitě, ne na jiných sítích. Ale i tam je dpst reálných, zajímavých věcí. Hrozně záleží na tom, čím se "krmíš". To má člověka tendenci plnit po okraj - a vyvolat v něm pocit, že to je všude.

  Takže není. Ale i je. :D A tak. :D

  Každopádně díky za článek, zajímavý, i inspirativní. Už mě napadlo další téma k rozepsání... Asi se stavim častějc. :D

  ReplyDelete