It's all around us


Už jsou tu zase. Stejně jako každý rok dorazily ruku v ruce v prvním prosincem a prvními vločkami sněhu a stejně jako každý rok jsou teď všude kolem nás. Můžeme se snažit je ignorovat, vzdorovat jim, schovávat se před nimi, ale chtě nechtě se nám i letos, stejně každý rok, dostanou hluboko pod kůži.

Cítíme je na každém kroku. Ať už jsou to hřebíčkem, skořicí a badyánem provoněné adventní trhy nabízející zmrzlým kolemjdoucím nejrůznější druhy hřejivých alkoholických moků. Anebo jedlovým a smrkovým jehličím provoněné stánky se stromky a věnci.


Slyšíme je na každém kroku. All I Want for Christmas od prsaté Mariah Carrey a Last Christmas od George Michaela (a toho druhého z Wham!, jehož jméno si nikdo nepamatuje) opět boří světové hitparády a v pravidelném dvouhodinovém intervalu je slyšíme na každém rádiu, které naladíme. A buskeři nám i za těch největších mrazů od rána do večera do hlav vehementně vtloukají slova všech tradičních českých koled.

A samozřejmě je i vidíme na každém kroku. Červená, zelená a červená se dočasně stávají českou trikolorou, třpytivé řetězy, zlaté hvězdy a bohatě zdobené koule všech velikostí zkrášlují každou výlohu i okenní parapet. A jindy potemnělé uličky zrazu září pečlivě naaranžovanými světýlky a žárovičkami.

Vánoce jsou tu. A ač ty pravé tu budou až za necelý měsíc, vánoční atmosféru už několik dnů můžeme nasávat plnými doušky.


„Můžeme se snažit je ignorovat, vzdorovat jim, schovávat se před nimi, ale chtě nechtě se nám i letos dostanou hluboko pod kůži.“

in this look -
Stilago floral dress, Votch vegan watch
Bershka jeans, NA-KD plaid coat,
Botovo sock boots, Zara crossbody bag
Mango ring belt, Stradivarius nautical hat

photos: Jaromír Šmíd
in collaboration with Stilago & Botovo


Jsou tu a nemá smysl jim vzdorovat. Proč taky? Je to nádherný čas. Když se naučíte vyfiltrovat některá ta otravná negativa, která s sebou Vánoce každoročně přinášejí, budete je milovat a užívat si je se vším všudy. I já jsem dřív byla takovým tím zahořklým cynikem, který si pod pojmem Vánoce nedokázal představit nic než nesnesitelné davy lidí a kilometrové fronty v každém obchodě. Nic než přehnané projevy lásky k lidem, se kterými po zbytek roku sotva prohodíme pár slov. Nic než stresující honbu za dárky v zoufalé snaze se zavděčit všem mým blízkým a samozřejmě s ní související strach podívat se na novoroční výši bankovního konta.

Postupem času jsem se ale nad těmito stinnými stránkami Vánoc naučila povznést. Vánoce opravdu nejsou o dárcích, ač to může znít jako největší klišé na světě. Nejsou ani o patnácti druzích vánočního cukroví nebo o dokonale nazdobené jedličce. To vše jsou jen příjemné bonusy, které se k dvacátému čtvrtému prosinci tradičně pojí. Svátky vánoční však stojí na mnohem hlubších a důležitějších hodnotách, které bychom si my všichni měli uvědomit dřív, než se se svařákem v krvi necháme pohltit vším tím předvánočním shonem a dvaadvacátého nás popadne panika, že nám ještě nějaké dárky přeci jen chybí.

Ze všechno nejvíc jsou Vánoce o lidech. O těch, které milujeme. O těch, které nám jsou nejblíž a na kterých nám záleží. Každý bychom si měli během svátku zařídit alespoň trošku volna a strávit je se svými rodiči, s babičkami a dědečky. Se svým sourozencem, partnerem a nejlepší kamarádkou. Vím, že je to občas náročné. Utrhnout se z práce, ze školy, cestovat přes půlku Česka anebo snad kontinentu. Ale ten největší dárek, který svým blízkým můžete dát, je čas, který s nimi strávíte. Tak na to nezapomeňte.

Já už se nemůžu dočkat, až se budem s taťkou po třistapadesátéosmé koukat na Sám Doma a s mamkou experimentovat v kuchyni ve snaze splácat něco veganského a bezlepkového, co by se dalo nazvat vánočním cukrovím. Až mi babička povypráví, co je u ní nového, a děda se pochlubí, jak mu to jde na banjo. Až si s bráchou uvaříme turbomošt a budeme vzpomínat na naše legendární společné bydlení v Brně. (Než mi utekl do Prahy!!) Se všemi se přes rok vídám opravdu málo, tak se na ně na všechny strašně moc těším <3. Na koho se nejvíce těšíte Vy??

Ještě jedna věc! Pokud jste podobně jaké já propadly midi a maxi šatům v kombinaci s džínami, což já osobně považuju za naprosto geniální trend a mé vaječníky chrochtajíc blahem spokojeně přitakávají, mrkněte se na stránku Stilago.cz, na které já jsem si vybrala tyhle květované krásky. Kdyby se Vám tam nějaké šaty zalíbily anebo vlastně cokoliv jiného, použijte můj kupón "VANOCESMAKU" a udělejte si k ježíškovi malou radost. Kupón je platný do konce prosince a získáte s ním slevu 400,- při minimální objednávce za tisícovku :). Tak snad se některým z Vás bude kupón hodit.

Tak a já se jdu pustit do opožděného vytváření adventního "věnce", o víkendu jsem jaksi nestíhala. Snad se mi povede splácat něco aspoň trošku koukatelného ^^. Mějte se moc krásně a brzy jsem zpět s velikou giveaway, kterou jsem si pro Vás nachystala.

Vaše Maku <3

„Baby all I want for Christmas is...

You“

Am7

D7

Em

2 comments