Olympia Style Days


As to the pictures, they're from Saturday, when I together with Filip Vaněk, the famous fashion stylist from Prague, and gorgeous Jarmilka Krahulcová, great stylist from Brno, opened this special event in high style. I must say I was suuuuper nervous on Saturday morning and started questioning myself. I had no previous experience as a fashion stylist, therefore picture of me working together with two professionals got me kind of scared and made me feel self-concsious. So typical.

„I must say I was suuuuper nervous on Saturday morning and started questioning myself.“


Luckily, after some time I got really into it and lost all the doubts I had about myself. I really enjoyed working with all these women who came over and asked for our help. It was so satisfiing to watch how extremley could a single outfit change one's appearance like it totally changed their personalities as well. I loved it! I am so excited for the upcoming Style Days. If you decide to come over and become one of my guinea pigs haha, I'll be there these days: 15.9., 16.9., 21.9., 24.9., 29.9. a 30.9. :))).

Have a lovely week and hope to see you there!

Yours,
MakuCo se fotek týče, ty jsou ze soboty, kdy jsme spolu s Jarmilkou a Filipem za přítomnosti kameramanů a moderátora Roberta Hegra Style Days ve velkém zahájili, tak si můžete udělat obrázek, jak celá akce probíhala. Musím říct, že jsem v sobotu ráno byla pěkně nervózní. Hodně jsem se toho bála, jelikož s prací stylisty nemám v podstatě žádné zkušenosti. Navíc představa vymýšlení outfitů po boku dvou českých předních stylistů ve mně vyvolávala vlnu pochybností o sobě samé a - mně typické - sebepodceňování. Maku klasik.

No po chvilce jsem se cítila jako ryba ve vodě a neskutečně mě to bavilo. Bylo krásné sledovat, jak nadšené, až dojaté byly některé ženy, když se poprvé zhlédly v zrcadle v jejich novém outfitu. A zároveň tak zvláštně naplňující pozorovat tu změnu, kdy z převlékacích kabinek vycházely zcela jiné ženy, než které za námi před proměnou přišly. Užívala jsem si to a moc se těším na další Style Days. Já se v Olympii objevím ještě v těchto termínech: 15.9., 16.9., 21.9., 24.9., 29.9. a 30.9., tak pokud byste se některá z vás za námi/mnou chtěla podívat, budu moc ráda!

Mějte se krásně a případně se uvidíme tam :).

Vaše MakuHeeey! Today I would like to invite you to Style Days, cool fashion event taking place in OLYMPIA Shopping center in Brno. It just officialy started four days ago on Saturday morning and is going to last till the end of September. Together with four professional fashion stylists, fashion bloggers, and designers we are going to be there for you in a special fashion zone built for this event (it's a huge pink tent so you won't miss it haha!!) and you can come over and hang out with us every Thursday and Friday from three to seven and every Saturday and Sunday from eleven to seven.

And what's the purpose of this unique event? We want to help people who struggle with fashion, who don't know what suits them and aren't sure how to combine clothes and accessories, or who just want to try something new. We are going to dress you up in a completely new outfit using the clothes we lent from a couple of fashion stores from Olympia, and afterwards tell you, why did we choose what we chose for you, and advise you what style is the best for you and - on the other hand - what you should avoid wearing. And if you by any chance decide to buy anything from the outfit we picked for you, you will get a 10-20% discount on it! Sweet, right?
Ahoj! Dnes bych Vás v rámci tohoto kratičkého článku chtěla pozvat na Style Days v brněnském obchodním centru Olympia, které oficiálně začaly před dvěma dny v sobotu a budou probíhat po celý měsíc září, a to každý čtvrtek a pátek od tří do sedmi a každou sobotu a neděli od jedenácti do sedmi.

Spolu s několika profesionálními stylisty a dalšími - citem pro módu políbenými - nadšenci máme pro návštěvníky Olympie postavenou speciální fashion zónu, do které za námi můžete kdykoliv v daných dnech zajít a poradit se s námi v otázkách módy. My Vám zároveň sestavíme outfit na míru z oblečení zapůjčeného z několika tamějších obchodů a na kartičku vypíšeme, ve které prodejně si můžete jednotlivé kousky z outfitů zakoupit - a navíc se slevou 10-20%, kterou po předložení kartičky v dané prodejně dostanete :). Jako takovou odměnu za odvahu se od nás nechat obléct. Těšit se můžete například na Jarmilku Krahulcovou, Míšu Salačovou, Filipa Vaňka, Kate Ziegler nebo Ivana Šablaturu. A na mě samozřejmě ^^.

photos by: Petr Coufal
www.fotocoufal.cz

4 comments

 1. Jeeej tak to je krásne! Ja by som asi tiež bola dosť nervózna, ale to ja som vždy keď mám byť akože expert na niečo :D Verím, že ty to zvládaš ľavou zadnou a že tvoríš nádherné outfity! :)

  Nasklee - www.nasklee.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jsi zlatá, Péťo, děkuju moc za důvěru!! :)

   Delete
 2. wow to je super projekt!

  ReplyDelete