#MyBeautyMySay


Dočetla jsem se o sobě už spoustu věcí. Spoustu urážek. Spoustu nenávisti. "Fashion blogerka, ta má všechno zadarmo. Nebo musí mít nějakého sponzora - čti bohatého milence. Vegankou se stala jen proto, že je to trendy. Podpatky nosí jen na fotkách. Určitě neumí vařit. Fotí se jen z rozmaru. Povolání dcera. Povrchní zbohatlická dcera..."

Za těch několik let, co bloguji, a sdílím tedy část svého já s okolním světem skrze sociální sítě, skrze články na mém blogu, skrze rozhovory v online magazínech, za ta léta jsem si přečetla nespočet nenávistných komentářů na mou osobu. Vesměs anonymních komentářů od lidí, kteří o mně nevědí vůbec nic, a přesto mají potřebu soudit a hanit mou osobu většinou jen na základě mého zevnějšku, na základě toho, jak se oblékám, jak na ně působím.

A musím říct, že ne vždy jsem se dokázala nad dávkou vší té nenávisti a urážek povznést a mávnout rukou. Nejednou se stalo, že mě anonymní slova hodně ranila a dočasně uhasila veškeré mé zapálení pro blogování. Dnes už jsem, troufám si tvrdit, do jisté míry imunní vůči všem těm zlým komentářům, už si z nich nedělám těžkou hlavu, každopádně mě čas od času ještě stále některé anonymní názory na mou osobu zamrzí.


Fashion blog jsem si založila proto, že chtěla ostatním slečnám a ženám ukázat, že móda není až taková věda, že nepotřebujeme desetitisíce k tomu, abychom se dokázaly vkusně a moderně obléknout. Chtěla jsem je inspirovat svým stylem a svými outfity, poradit jim, kde nakupovat, jak věci kombinovat a čemu se naopak vyvarovat. V době, kdy jsem si blog založila, jsem ani netušila, že můžu dostávat oblečení zadarmo. Nebo dokonce zaplaceno za to, že nějaké značce udělám promo. Dělala jsem to čistě a nezištně pro druhé, protože jsem věřila, že mám pro módu cit, a chtěla jsem zkrátka a jednoduše pomoct ostatním slečnám a ženám, které si v otázkách módy tolik nevěří a mnohdy tápou a nevědí, jak se obléknout.

Ale to lidé, kteří všechny fashion blogerky považují za zhýčkané zbohatlické dcerušky, kterým vše platí jejích tatínek nebo přítel, bohužel nikdy nepochopí. Mám-li mluvit za sebe, nikdy jsem nedostávala kapesné, od střední jsem si musela na všechno "navíc" vydělat sama. Doučovala jsem pětkrát týdně angličtinu, němčinu, češtinu a matematiku a o víkendech jsem chodívala uklízet do dvou domácností, jen abych si přivydělala nějakou korunu. Každé prázdniny jsem brigádničila na farmě, jen abych si mohla dovolit ty vysněné botky nebo kabelku. A naučila jsem se šetřit, hospodařit s penězi, nerozhazovat za věci, které jsem vyloženě nepotřebovala. Nebo jsem o nich minimálně tři měsíce nesnila :D.


Stejně tak po střední, když se od rodičů odstěhovala, začala bydlet v Brně a studovat na vysoké, a tudíž se stala finančně zcela samostatnou, jsem si nemohla dovolit obměňovat svůj šatník každý měsíc, i přesto jsem však vždy dbala na to, jak se oblékám, sledovala jsem trendy, každý svůj outfit měla promyšlený do nejmenšího detailu. Zároveň jsem se naučila nakupovat v secondhandech a ve výprodejích, přešívat si věci a zkrátka si dopomoct k tomu, abych dokázala jít s dobou, aniž bych příliš utrácela. Koneckonců i z těchto důvodů jsem se rozhodla si tenkrát založit blog, jelikož jsem věděla, že mladých slečen v podobné situaci bude vždy spousta a já se s nimi chtěla podělit o tipy, kde se dají ulovit ty nejlepší kousky za pár korun. Chtěla jsem je motivovat a ukázat jim, že móda je pro každého.

„Tím, že se prezentuji jako fashionista, jsem si nesčetněkrát vysloužila nálepku povrchního člověka, kterého nic jiného než oblečení nezajímá.“


Proto mě vždy strašně zamrzí, když si někdo myslí, že celá moje "blogerská kariéra" je jen nafouknutá pozérská bublina, již finančně dotuje můj otec, přítel nebo kdokoliv jiný, kdo zrovna zapadá do scénáře dotyčného člověka. Nebo když si někdo myslí, že se celý můj život točí okolo hadrů a nedokážu se bavit o ničem jiném než o botách a kabelkách. Tím, že se prezentuji jako fashionista, jsem si nesčetněkrát vysloužila nálepku povrchního člověka, kterého nic jiného než oblečení nezajímá. Ale. Jsem naprosto obyčejná žena, která miluje vaření a pečení, zbožňuje hudbu, je blázen do filmů a seriálu a do umění. Mám desítky a desítky koníčků a zálib, jen nemám potřebu se o ně dělit se světem. S kůži na trh jsem se rozhodla jít pouze ve světě módy, a proto se snažím blog a instagram vést především okolo témat spjatých s módou. A tématům dalším se věnovat jen okrajově. Neznamená to však, že tato ostatní témata nezaujímají v mém životě důležitou roli.

A proč o tom všem vlastně mluvím? Firma Dove před nedávnem rozjela globální kampaň (odkaz na kampaň a další motivační příběhy najdete zde) nesoucí název Moje krása, moje volba, jíž se snaží dodat sílu všem ženám, které jsou za to, že se nebojí být 100% samy sebou, za to, jak na okolní svět působí, za to, že se byť jen trochu odlišují od ostatních, často terčem kritických komentářů a narážek. Komentářů, které absolutně nereflektují to, jaká je žena uvnitř, a vycházejí pouze a čistě z jejího zevnějšku. Kampaň motivuje ženy, aby nedbaly na to, co o nich tvrdí okolí, a byly své, aby se oblékaly, jak chtějí, malovaly se, jak chtějí, česaly se, jak chtějí. Aby zkrátka vypadaly tak, aby ony samy byly spokojené, aby se měly rády, a nebraly si k srdci kritické pohledy okolního světa.

Koneckonců je to jen naše svrchní skořápka, na jejíž základě bychom neměly být hodnoceny a souzeny. A názory těch, kteří si o nás utvářejí obrázek na základě našeho zevnějšku, by pro nás neměly mít sebemenší váhu.

Já například se svým zevnějškem nejsem moc kamarádka. Nikdy ode mě neuslyšíte, že si o sobě myslím, že jsem krásná. Nemyslím. Ale miluji svůj styl, jak se skrze módu navenek prezentuji, a to jak na svém blogu, tak v každodenním životě. Mám ráda své outfity, ač za ně často schytám sprchu nechápavých komentářů na sociálních sítích nebo sprchu nechápavých pohledů na ulici. Jsem vděčná za svůj vkus, za můj cit pro design a módu, za můj často přehnaný perfekcionismus. Jsem to prostě já. Je to moje vizitka. Je to Moje krása, moje volba.

Já tímto moc děkuji redakci Cosmopolitanu, že mně spolu s několika dalšími blogerkami dala možnost se s Vámi skrze kampaň Moje krása, moje volba podělit o naše příběhy a těmi Vám dodat sílu, abyste úspěšně překonaly předsudky okolí založené na Vašem vzhledu a abyste dokázaly oslavovat krásu dle vlastních měřítek, nikoliv měřítek ostatních. Abyste si zvolily vizáž takovou, ve které Vy se budete cítit nejlépe. Abyste se staly samy sebou. Je to jen a jen Vaše krása a Vaše volba.

PS: Můj příběh ve zkrácené podobě spolu s fotkami nafocenými přímo ve spolupráci s časopisem Cosmopolitan vyjde už příští měsíc v červnovém vydání! :)


#MOJEKRASAMOJEVOLBA
#DOVECZ

photos by: Zdeněk Svoboda, Jiří Dostál, Martin Bárta <3, Lukáš Puchrik, Aleš Jedounek, Ladislav Mihok, Miloš Janda, Jaroslav Winter, Miroslav Mikulčík, Iveta Krucinová

19 comments

 1. Anonymous23/5/17 13:04

  Milá Markéto,
  já komentuji velmi málokdy, ale teď mi to opravdu nedá. Je mi jednou tolik co tobě a mohla bys být má dcera, ale sleduji poslední dobou každý tvůj článek. Jsi originální, zajímavá, krásná a působíš na mě moc mile. Určitě nejsem tvá cílová skupina, ale vidíš, zaujala jsi i mě :-) a já se ráda nechám poučit o nových trendech. Hlavně si myslím, že tvůj blog je prostě trochu jiný než ta záplava ostatních a toho si moc cením. Takže tím vším chci říct ať si z nenávistných komentářů nic neděláš, je to závist lidí, kteří toho většinou moc nedokázali. Já ti držím moc palce a energie do dalšího psaní :-) Hezký den Martina

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dobré ráno, Martinko,

   moc děkuji za Váš milý komentář, taková slova vždy strašně moc potěší. Opravdu si vážím Vaší podpory, doufám, že se Vám mé příspěvky budou líbit i nadále :). Mějte se moc krásně a ještě jednou mockrát děkuji!!

   Delete
 2. Markétka, ja som ťa objavila možno tak pred pol rokom, ale myslím si , že si naozaj nádherná žena, so skvelým štýlom, nádhernými fotkami a šatníkom...máš krásne pery aj oči...vlasy, postavu..a samozrejme..neprajné komentáre sa nájdu vždy..no aj keď to človeka zamrzí, prajem ti, aby si nikdy nestratila chuť do blogovania..lebo si fakt jedna z NAJ!! :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Simonko, jsi skvělá, mockrát děkuji! Takové komentáře mně vždy strašně zlepší náladu <3. Měj se krásně!!

   Delete
 3. Ďakujem, že si sa s nami podelila s tvojimi pocitmi. Tvoj blog už sledujem dlhšiu dobu a vždy som obdivovala, aké outfity vieš skombinovať. Nikdy som nechápala niektoré kruté komentáre, ale to bude asi tým, že sa už v tomto blogerskom svete pohybujem dlho a už som si zvykla na osoby ako ty - plné nápadov, inšpiratívne a hlavne také, ktoré to robia s vášňou. Vždy mi príde smutno z toho aká naša česko-slovenská mentalita je. V zahraničí sa živia blogovaním stovky dievčat a sú každodenne podporované v tom, čo robia, či už fanúšikmi alebo firmami, s ktorými spolupracujú. Tu za každým úspechom hľadajú niečo skazené - "bohatí príbuzní? rozmaznané decko? veď ani nie je pekná..." => samé blbosti. Tu ľudia nedokážu pochváliť, podporiť a tešiť sa z úspechu. Tu ľudia väčšinou len závidia. Je to smutné a práve to ma často odrádza od toho, aby som sa snažila nejako zviditeľniť... Každopádne, pokračuj ďalej v tom, čo robíš, pretože to robíš úžasne! Či už články, fotky alebo outfity, určite si tu zdvihla laďku! Už sa teším na ďalšie aj takéto príspevky.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dianko, děkuju moc za komentář. Máš naprostou pravdu. Já stále věřím, že i v našich končinách se to jednou zlepší a blogeři začnou dostávat více příležitostí a především se jim bude dostávat větší podpory, přesně jak Ty říkáš. A Ty sama zvažuješ založení blogu, nebo už blog máš? Kdyžtak mi prosím pošli odkaz, ráda se podívám :). Měj se krásně! <3

   Delete
  2. <3 blog mám už dlhšiu dobu, som rada, že sa naň chceš pozrieť => https://feelikeunicorn.blogspot.sk/

   Delete
 4. Marketka, mas skvely potencial prave tym, ze pod krasnou obalkou sa skryva este o mnoho viac:) Inspirujes ma uz od tvojho prveho clanku tak verim ze nikdy nestratis motivaciu dalej blogovat!
  Zuzka

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zuzanko, mockrát děkuju!! Je super vědět, že někdo se mnou "zůstal" od samého počátku <3.

   Delete
 5. Ahoj Marketa, velmi sa mi paci tvoj blog, aj tvoj styl. A tvoje fotky z Brna mi vzdy vratia spomienky lebo som tam chvilu zila a som do Brna zamilovana :) Ale hlavna vec, preco som sa rozhodla napisat tento komentar je taka, ze ma celkom zarazilo, ked som si precitala, ze so svojim vonkajsim vyzorom nie si kamaratka. Chcem ti len povedat, ze milion ludi ti moze povedat ze si nadherna a krasna, a ty tomu nebudes verit. Najdolezitejsia si ty a co si ty myslis o sebe a o svojom vyzore a ked si to povies sama tak to bude pravda. Dufam, ze raz o sebe zacnes hovorit ze si krasna, alebo nemusis to hovorit staci ked si to budes mysliet :) A ukazes sama sebe lasku nie taku tu narcisticku, egoisticku alebo sebecku, ale taku to ozajstnu a uprimnu, kedy prijmes niekoho takeho aky je :) Drzim palce a este sa mi paci ze tetujes! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Anonymous24/5/17 21:28

   Souhlasím !!!

   Delete
  2. Ahooj! To ráda slyším, Brno je krásné, taky to tu mám moc ráda. Kdybys sem někdy měla cestu, klidně napiš a můžeme zajít na kafe ^^.

   Já vím, že bych se měla naučit mít ráda svůj vzhled, ale bojím se, že to bude ještě na hodně dlouho, už spoustu let válčím s komplexy kvůli mému obličeji, ale to je na delší povídání :). Každopádně mockrát děkuji za podporu a krásný komentář! M.

   Delete
 6. Teraz len váľam očami! Ďakujem Ti, že si napísala tento článok. Niektorí jednoducho musia riešiť životy iných, pretože tie ich sú príliš nudné a obyčajné. Každý si musel niečím prejsť, aby sa niekam dostal a zapadol. Rovnako aj ty a za to ťa veľmi obdivujem. Si neskutočne silná osoba. Síce ťa nepoznám, ale z tvojich slov som to posúdila sama. Tvoj blog navštevujem stále. pretože si pre mňa (a rovnako aj pre iné blogerky a neblogerky) veľkou inšpiráciou! Budem Ti v Tvojom živote držať palce ako len viem. Hlavne buď sama sebou a nezaoberaj sa nad ostatným. Teoreticky tak ako doteraz! <3
  WITH GREY WOLF

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji moc, Noro, vážím si tvých slov a podpory. Strašně mě těší, že můžu být někomu inspirací. Máš krásný blog!

   Delete
 7. Anonymous25/5/17 15:36

  Milá Markétka,
  tiež nezvyknem nič komentovať, ale teraz chcem. Sledujem Tvoj blog už veľmi dlhú dobu, celkovo sledujem dosť blogov. Milujem umenie, ktorým je pre mňa aj móda. Musím povedať, že obdivujem Tvoj originálny štýl, Tvoje fotky, to aká si iná, inteligentná a krásna. Ďakujem za Tvoj blog, vždy sa teším na Tvoj nový príspevok. Pri iných blogoch nezvyknem čítať články, len pozriem fotky, ale Tvoje články si rada prečítam. Si pre mňa veľkou inšpiráciou, aj keď mám úplne iný štýl ako Ty, veď asi každý by mal mať ten svoj. Ale ako si písala, že nakupuješ často v sekáčoch, výpredajoch, prešívaš veci, upravuješ si ich, tak v tom sme rovnaké, tak by to malo byť nie bezhlavé nakupovanie. Treba myslieť aj na to aký hrozný dopad ma módny (textilný) priemysel na životné prostredie, ale najmä ľudí, ktorí sa ňom nútene podieľajú (odporúčam film The True Cost).
  Prosím bloguj aj naďalej. Všímaj si tú kladnú odozvu.
  Drž sa Markétka a maj sa krásne.
  Mária

  ReplyDelete
  Replies
  1. Krásný večer, Mário, i Tobě neskutečně moc děkuji za krásná slově. Je to obrovské zadostiučinění číst všechny ty komentáře. Občas, když mám rozepsaný nějaký článek, se sama sebe ptám, jestli mé texty vůbec někdo čte, takže mě moc těší, když vím, že ano. S tím dopadem na životní prostředí naprosto souhlasím, film si určitě výhledově pustím, děkuji moc za tip! Také se měj krásně, budu moc ráda, když si v budoucnu zase najdeš čas a napíšeš nějaký komentář, je radost to číst :).

   Delete
 8. Anonymous12/6/17 15:00

  Markétko jsi velmi krásná, charismatická, vždycky když na IG vidím tvé fotky přijdou mi nápadité a orginální. Máš obličej, který není tuctový a má stovky různých výrazů. Zbožňuji tvé články a to že mě inspiruješ. Prosím překroč na svých podpatcích všechny negativní a urážející komentáře a jdi dál s hlavou vzhůru. Tvoje krása, Tvoje Volba‼

  ReplyDelete
 9. Markétko, ty si prototyp človeka, ktorého jednoducho nejde nemilovať. :P Negatívne reakcie vždy boli, sú a budú a absolútne nestoja za to, aby si im venovala čo i len kúsok svojej energie a času!!! Všetko dobré ti prajem! :-*

  ReplyDelete