Put a belt on it
Spring is finally here and together with this lovely season comes a lot of excitement! Right next to autumn, spring is the most diverse season of the year as to fashion and that's why I love it so so much. Every year I wish we could somehow skip freezing winter months and a disgustingly hot summer.

I know I know... I had these (gorgeous!!) grey culottes in my last outfit post. And I've already showed you these (gorgeous!!) grey see-through booties several times. But! I think this is what blogging should be about. About re-wearing the same pieces in multiple different ways and yet never get sick of them, to get more use out of our closets without having to buy more clothes and to be able to imagine a piece being worn four, five, or even ten different ways and still having fun wearing it!

Jaro konečně dorazilo v celé své parádě a nám, módním nadšencům, tak začíná snad nejúžasnějších pár týdnů v roce. Jelikož jsou to právě jarní teploty, které nám umožňují na plné čáře experimentovat v oblékání se a v kombinování - po zbytek roku v podstatě nekombinovatelných - střihů, délek a materiálů. Neskutečně si toto roční období užívám, až je mi občas líto, že vždy uteče tak rychle a vystřídá ho úmorné léto.

Já vím, já vím. Tyhle (božské!!) šedivé culottes jsem měla v posledním outfitovém postu. A tyto (božské!!) průsvitné boty zase v článku předposledním :-D. Ale o tom přeci blogování je, nemyslíte? Ukázat, jak ty samé kousky můžete nosit na tisíce různých způsobů, a přesto nedovolit, aby Vás omrzely. Je mnohem větší umění kombinovat jeden kousek a pokaždé absolutně jinak než mít všechny outfity na jedno brdo, a přesto neustále kupovat nové a nové věci.
As a top, I went for a khaki blouse with ruffles that I purchased in Zara during the mid-season sales. I'm a big sucker for this playful and feminine trend, together with bell sleeves are ruffles my favourite trends of this spring. I'm even thinking of writing a "trend alert" article talking about these two trends to give you few shopping tips and show you some inspirations how to wear it. Would you guys be interested in such a post? :)

„I'm a big sucker for this playful and feminine trend, together with bell sleeves are ruffles my favourite trends of this Spring.“I already told you in my last outfit post about this cute dusty pink bag with a gold chain from Zara about two weeks ago and today you can see it in action as I promised :). If you're thinking of buying it, I gotta warn you that its chain is super long and you will need to shorten it a little by removing four or five links. So prepare a pair of tongs :D. But don't worry, it's quite easy, I managed it by myself. And if you're not very skillfull and don't feel like doing it, try to ask your boyfrend/brother/dad/handsome neighbor to help you :-D.

I completed the look with a wide faux leather corset belt, which I love to death. I bought it in Zara as well and I can't stop wearing it, it just takes every outfit to the next level, don't you think? I'm actually thinking of buying another one - faux suede lace-up one which looks even more like a corset and goes pretty well with long shirts or a dresses. If you're into this trend as much as I am, you should visit Zara or Stradivarius, they both have wide selection of these corset belts :).

Já jsem svoji oblíbenou šedivou dvojku tentokrát doplnila khaki volánovou blůzkou, kterou jsem ulovila v mid-season slevách v Zaře. Volánkový trend jsem si v poslední době moc oblíbila, je neskutečně ženský a takovým svým způsobem nenuceně šmrnc. Společně se zvonovými rukávy je to můj nejoblíbenější trend tohoto jara. Přemýšlím, že volánkům a bell sleeves věnuji samostatný "trend alert" článek, ve kterém doporučím i nějaké konkrétní kousky, které mám vyhlídnuté, a zároveň inspirace, jak nad tímto trendem vyzrát. Měly byste o takový článek zájem? :)

Ódy na tuto starorůžovou kabelku se zlatým řetězem ze Zary jsem pěla už v posledním outfitovém článku, dnes ji konečně můžete vidět v akci. Pokud byste přemýšlely, že si ji také pořídíte, musím Vás jen upozornit na to, že ten řetěz byl původně šíleně dlouhatánský, takže si připravte kleště, abyste ho o cirka pět článků zkrátily, jinak budete kabelkou pomalu škrtat o zem :D. Ale žádný strach, zvládla jsem to i já sama, je to brnkačka. Případně povoláte přítele/bráchu/taťku/pohledného souseda ^^.

„Ódy na tuto starorůžovou kabelku se zlatým řetězem ze Zary jsem pěla už v posledním outfitovém článku, dnes ji konečně můžete vidět v akci ^^.“Outfit jsem doplnila širokým černým koženkovým pásem, který jsem si naprosto zamilovala. Přijde mi, že každý můj outfit povznese na úplně jiný level, nemůžu ho přestat nosit. Ráda bych si pořídila ještě jeden, a to semišový se šněrováním, který působí ještě více korzetově a vypadá naprosto skvěle například s prodlouženými košilemi a svetry. Pokud byste si chtěly nějaký podobný pás pořídit, doporučuji omrknout Zaru nebo Stradivarius, oba dva obchody jich mají v aktuální nabídce hned několik :).


During the past few weeks I've visited Prague several times due to the matters around my "bloggers life". (Sounds quite funny, doesn't it? :D) When I think about it I realize more than ever before how much the Czech blogger scene is concentrated in Prague. Every fashion show, workshop or any other fashion-oriented event takes place in Prague and the rest of the Czech Republic is just a periphery. I love Brno to death, at this moment I can't think of a better city to live in, but going to Prague and back at least once a week is very exhausting and time-consuming :-/.

At the end of March I went there togerther with Petra (TheTasteofViolet.com) to see a Reserved Spring/Summer 2017 Fashion Show. It took place in a super cool place called DUP36, if you haven't heard of it yet you should definitely visit this club :). The fashion show itself wasn't that cool to be honest, most of the models looked like teenagers going on a high-school party, but not to be that critical there were also few items I liked and I may buy. And sorry that I didn't take and published any pictures from the event, I was too lazy to do any. But those of you who follow me on instagram could see a couple of videos from a show I posted as stories :).

Last week I went to Prague with my boyfriend <3 becuase I had a shooting for Cosmopolitan there within a quite inspiring project Cosmopilitan just started together with several Czech bloggers. Pictures from the shooting should by published in a June issue so I hope you'll buy it to find out more about this project! :D Just kidding, I will make a special post about the whole project, so don't worry, you won't miss a thing.

Next week I'm heading to Prague again to visit Baťa fashion weekend and I'm super excited for it, it seems to be a really interesting event. Hope I'll meet some of you guys there!

Aaand that's all for today, have a wonderful Maundy Thursday, bye! :*Poslední dobou jezdím v rámci blogu čím dál tím častěji do Prahy. Člověk si pak uvědomí, jak šíleně je ta česká blogerská komunita koncentrovaná v Praze a celý zbytek republiky je jen taková periferie. Na jednu stránku to chápu, na druhou mě to mrzí. Brno miluju, ale v tomhle mají Pražští šílenou výhodu. A jezdit minimálně jednou týdně do Prahy mě vyčerpává, nemám tohle přejíždění sem tam moc v lásce.

Na konci dubna jsem byla za doprovody Péti z TheTasteofViolet.com na otočku v Praze podívat se na přehlídku jarní a letní kolekce Reserved. Akce to byla bezva, především jedinečné prostory klubu DUP36 mně učarovaly. Co se samotné přehlídky týče, z té jsem byla nadšená o něco méně, mám-li být upřímná. Některé modely byly na můj vkus moc teenagerovské, jiné až moc přeplácané. Pár kousků mi tam ale padlo do oka, především některé vzorované blůzy a košile, na které se určitě půjdu mrknout do prodejny. Bohužel jsem na akci skoro nic nenafotila, avšak Vy, které mě sledujete na instagramu, jste jistě postřehly několik videí runway, které jsem dávala do stories :).

Minulý týden jsme si zase udělali výlet do Prahy s přítelem (čauky Majoránko), jelikož jsem měla domluvené focení do červnového vydání Cosmopolitanu - které si doufám koupíte! :D Jsem zvědavá, jak se fotky povedly. O celém projektu, který Cosmopolitan se mnou a ještě několika blogerkami rozběhl, Vám ještě povím v samostatném článku, takže o nic nepřijdete :). Noo a příští týden o víkendu zase plánuji navštívit Baťa fashion weekend, který se koná v sobotu i v neděli v pražské La Fabrice a už se na něj neskutečně těším :).

Z mé strany je to dneska všechno všecičko, užijte si zbytek Zeleného Čtvrtku a dejte si za mě zelené pivo. Ahoj čau!!


#RESERVEDCESKO
#RESERVEDFORCZECH

photos by: Zdeněk Svoboda

GET THE LOOK!

khaki blouse with ruffles: Zara
dusty pink bag with a gold chain: Zara
grey culottes: Zara
grey mesh see-through booties: Botovo
faux leather strap watch: Daniel Wellington
black corset belt: Zara

13 comments

 1. Nádherná kombinace, Maki! Já už ty culottes vážně potřebuji! :D :))
  Blog Everythin Kate

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jojo, jsou super :), už je mám aji v černé

   Delete
 2. Tobě to nehorázně moc sluší :)

  ReplyDelete
 3. Skvelý článok, opäť, ako vždy. :))
  Veľmi rada si prečítam každý tvoj nový príspevok, čím ďalej tým zaujímavejšie články.:)

  Môj BLOG-KLIK❤

  ReplyDelete
 4. Maku, vypadáš božsky, jako vždycky :)

  http://www.obycejny-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Nice Costume is this that she had wear in it.cartincoupon.com

  ReplyDelete
 6. Oh! Great Outfit is this that she had wear in it.eduqaan.com

  ReplyDelete
 7. I found this is an informative and interesting post so i think so it is very useful and knowledgeable. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. designer fanny pack

  ReplyDelete
 8. GlucoChem.
  Are you looking for a cereal derivatives provider? Look no further for Shafi Gluco Chem is what you need. Specializing in rice and tapioca ingredients, among many others, our portfolio comprises of Gluten-free, Non-GMO, Vegan, Fructose-free, Kosher, and Halal products. Click here to get in touch with us now.
  glucochem.com

  ReplyDelete