Online Shopping Tips - part 1


I've mentioned like hundred time how much I hate shopping. I mean in a store trying to find as many pieces as possible from you must-have lists. A - I usually don't find anything from my list and B - I lose hours and hours of my time going from one store to another. That's why I prefer shopping online - no need to wait in line, leave the house or even change out of your pajamas haha. And while it comes with a lengthy list of pros, it also has its drawbacks of course. Therefore I decided to write an article about my personal tips for online shopping - todays article is about shoes, bags and other accessories and next time I will focus on shopping clothes online :).

Už několikrát jsem ve svých článcích naťukla, jak moc nenávidím nakupování. Myslím tím klasické chození po obchodech ve snaze odškrtnout si co nejvíce položek ze svého must-have listu. Jednak to většinou dopadne tak, že nenajdu nic z toho, co sháním, a jednak je to šílený žrout času. Proto upřednostňuji nakupování oblečení a doplňků online, je mi to asi 1000x pohodlnější a ušetří mi to spoustu stresu. Nákupy přes internet však nesou svá rizika, proto jsem se rozhodla sepsat pár tipů a doporučení, na co byste si měly dávat pozor. Dneska se budu věnovat kabelkám, botkám a šperkům, příští článek se pak bude zabývat - možná o něco riskantnějšímu - nakupování oblečení přes internet :).

1. BAGSBuying bags online is quite simple and there are just few things you should focus on. Photos may be tricky and that's why you should always check the measurements - better twice hah. I usually compare the measurements of a bag I'm thinking of purchasing with some bag I already own to get an idea of how big or small the bag I want is. Two or three years ago I ordered - without checking the measurements - a super cute crossbody and when it arrived it was like 13 times smaller that I thought and I couldn't fit nothing more than my phone and keys in it :D.

If the online store has so called product photographies only, it's always good to check an instagram or facebook of the brand to find out how does the bag look while worn - some brands tend to share pictures of bloggers and models wearing their bags and it might be helpful when you're not 100% sure how the bag looks in real life.

„...pay attention to the close-up shots showing details to get a better idea of what's the bag like.“Next to the measurement you should also pay attention to the close-up shots showing details to get a better idea of what's the bag like. Focus on buckles, zips, stitching and material - since you can’t touch the bag to distinguish what the texture of a piece is like at least try to get an idea by looking at the pictures. And also be careful whether the metal hardware is gold or silver. Sometimes gold hardware seems to be silver due to the too cold light and vice versa silver hardware might look gold in the pictures when the light is too warm.

1. KABELKYU kabelek je to jednoduché. Hlavní věc, na kterou byste se měly zaměřit, jsou rozměry - doporučuji vždy porovnávat s rozměry nějaké kabelky, kterou už máte doma, abyste měly zhruba představu, o kolik širší/vyšší/užší/ nová kabelka bude. Mně už se párkrát stalo, že jsem si bez přečtení rozměrů s velkou slávou objednala crossbody kabelku a poté, co mi přišla, jsem zjistila, že je asi 13x menší, než jsem si myslela, a že se do ní vlezou tak maximálně klíče a balzám na rty.

„...a poté, co mi přišla, jsem zjistila, že je asi 13x menší, než jsem si myslela,...“Pokud má daný e-shop pouze klasické produktové fotografie, vyplatí se mrknout také na instagram nebo facebook oné značky, jelikož tam často najdete fotky kabelky přímo na modelce nebo nějaké blogerce, což Vám pomůže utvořit si představu o tom, jak kabelka vypadá na postavě.

Kromě důkladného přeměření také doporučuji si detailně prohlédnout záběry na kabelku z blízka, jsou-li k dispozici. Budete pak mít alespoň hrubou představu o tom, jak kvalitně je kabelka ušitá, jaký je její materiál, jak má řešené zapínání a tak podobně. Já osobně si dávám zvláštní pozor na to, abych si byla jistá, v jaké barvě jsou kovové detaily kabelky. Často se totiž stává, že kvůli teplému světlu působí stříbrné detaily na fotce zlatě, a naopak kvůli studenému světlu může zlatá na fotkách vypadat stříbrně.2. WATCHES AND JEWELLERYAs to watches and jewellery, there's isn't much you should beware of while shopping online. From my own experience I know it's not worth buying super cheap jewellery and watches from Chinese sellers on eBay, Aliexpress and other similar sites. I've tried it like hundred time every time talking myself into giving it one last chance and it always ended up the same. It seems to be a super bargain to get a set of rings for a buck or a seemingly fine watch for ten, but in most cases it turns up you just bought another cheap-looking trinket which will either turn black or - in the worst-case scenario - turn also your fingers slash wrist slash ears green after wearing it for a while :-D.

„...in most cases it turns up you just bought another cheap-looking trinket.“It's definitely worth investing in quality watches - unlike bracelets or rings you can distinguish a piece of fine watch just by looking at it. And there's no need to purchase 4.000$ super luxury timepiece, you can get a beautiful quality watch from 100 dollars.

I've already purchased or recieved - mainly as sponzor gifts - a number of watches so I can recommend you where to look when you're thinking of buying one. As to Czech watch brands, I have great experience with Lacerta watches, which is the oldest brand within the Jasněna Vláhová s.r.o. company and it offers high quality elegant ladies' watches for special occasions.

The second brand I can recommend is Daniel Wellington. I know I know... We've all seen their minimalist timepieces on instagram like thousand times - and this time I'm not exaggerating :D. But! This Swedish watch brand just released a new collection of minimalist watches designed by Kendal Jenner. Collection is called Classic Petite and unlike the previous collections Classic Petite watches have a beautifully crafted mesh strap available with a silver or rose gold plating, and its length can easily be adjusted. I picked this beautiful silver one with a black dial and I love it to death. If you're about to buy Classis Petite too (or anything else from DW), you can use my special promo code "MARKETA" to get 15% off on everyhing :).

And what you should focus on when ordering watches online? Again - it's good to compare a size of a dial and length of a strap with some watch you already own. You want a perfect fitting timepiece and not a funny-looking huge piece of metal hanging on your tiny wrist. So measure, measure, measure! And one more tip - when the strap in not adjustable itself, you can try to contact an e-shop to shorten the strap before sending, some online stores are willing to do it for free and it will save you a trip to the watchmaker's :).

2. HODINKY A ŠPERKYNákup hodinek a šperků online považuji za více-méně bezrizikový. Osvědčilo se mi - asi jako většině z vás :D -, že se nevyplácí kupovat šperky u čínských prodejců. Už několikrát jsem si řekla, že to ještě zkusím, že těm prstýnkům z eBay za hubičku dám ještě jednu šanci, ale vždy to dopadlo stejně - tragicky. Ono to vypadá dost lákavě pořídit si zdánlivě pěkné hodinky za deset dolarů nebo set prstýnku za dolar, ale opravdu to jsou cetky, které v lepším případě "jen" zčernají po třetím nošení, v tom horším Vám do černa nebo zelena zabarví i prsty nebo zápěstí.

U hodinek se podle mě vyplatí si připlatit, jelikož - na rozdíl od prstýnků nebo náramků - rozeznáte kvalitně vyrobené hodinky na první pohled. Tím samozřejmě nemyslím koupit si primky za sto tisíc. Krásné a propracované hodinky, které podtrhnou Váš outfit a efektně i efektivně ozdobí Vaše zápěstí, se dají sehnat od dvou - tří tisíc.

„...cetky, které v lepším případě "jen" zčernají po třetím nošení, v tom horším Vám do černa nebo zelena zabarví i prsty nebo zápěstí.“Vesměs díky spolupracím s různými hodinářskými značkami jsem měla možnost vyzkoušet už spoustu hodinek a doporučila bych dvě značky - obě mající veškerý sortiment online, takže si je můžete objednat z pohodlí domova. Jednu českou, a to značku Lacerta, nejstarší značku v rámci novoměstské rodinné firmy Jasněna Vláhová s.r.o., a pak - všem jistě dobře známou - švédskou značku Daniel Wellington. Umím si představit, že ty klasické DW minimalistické hodinky s koženým řemínkem Vám všem už lezou krkem, jelikož je má skoro každý. No naštěstí značka před pár dny rozjela novou kampaň s nádhernými - Kendal Jenner navrženými - Classic Petite hodinkami s kovovým řemínkem a jsou naprosto božské. Pokud byste si je chtěly objednat (nebo cokoliv jiného ze stránek Daniel Wellington), můžete využít mého kódu "MARKETA" a získáte 15% slevu na Váš nákup :)).

A ještě pár tipů k samotnému nákupu hodinek - opět je dobré porovnat rozměry s nějakými hodinkami, které už doma máte. Obzvláště pozor bych si dala na průměr ciferníku, fotky dokáží klamat a zdánlivě jemně vypadající hodinky můžou na Vašem zápěstí vypadat jako masivní cibule. A naopak. Takže pravítko do ruky, ať máte jistotu, že to bude pro Vaše zápěstí to pravé ořechové. Poslední tip - většina e-shopu se značkovými hodinkami Vám zdarma upraví délku řemínku, pokud si o to zažádáte. A pokud samozřejmě řemínek sám o sobě není nastavitelný. Stačí zaslat obvod Vašeho zápěstí s prosbou, jestli by řemínek nezkrátili na požadovanou délku, a většinou Vám vyjdou vstříc :). Za pokus nic nedáte.


3. FOOTWEAROrdering shoes online may be tricky, but I gotta say I have never went wrong when shopping footwear from an online store. When I think about it, I don't have any pair bought physically in store, all of my shoes I wear at this moment I purchased online :D. Crazy huh? It can sometimes be difficult to purchase a shoe without trying it on, but my tips should help you out.

„When you're not able to physically touch the shoe, you can’t get an accurate idea of the quality of its materials.“One of the crucial issues when buying shoes online is choosing the right shoe size. Be sure you know exactly the size (lenght) of your foot - in inches or centimeters - and check the size chart of the brand/e-shop everytime you're about to buy a new pair of shoes. And be careful - each brand has its own size chart and even sizes of one brand may vary, that's why it's always good not only to check the size chart, but also to go through customer reviews to find out if the footwear don't run bigger or smaller.

Shopping shoes online means, same as shopping bags or clothes, relying on the images offered by the e-commerce. Try to choose a site where the images are large enough to evaluate the details - such as zips, heels, laces - and framing the footwear from multiple perspectives to get the best possible idea what're the shoes like. Again - when you're not able to physically touch the shoe, you can’t get an accurate idea of the quality of its materials. That's why you should carefully read a description of the details of the product - what materials are used, how high is the heel or platfotm and so on. And if you have any doubt, do not hesitate to contact a customer service. They should povide you all the missing information.

Look to the catwalk to get an opportunity to see a piece in action. And if the store doesn't have catwalk videos alongside product shots, try to check its instagram of facebook to find out how the shoes look in real life. It may be a gamechanger, trust me. Some brands or e-shops share pictures of models or fashion bloggers wearing its shoes so it's always good to check the brand's social medias.

And one last tip - when your shoes arrive, try them indoors and on a clean surface to avoid any damage, especially to the sole. This way you can easily return the shoes, without any issue with the online vendor :).

Hope you've found some helpful tips today, next time I will tell you what you should focus on when buying clothes online - which is waaaaay riskier. Have a wonderful week, guys!

3. OBUVObjednávat boty přes internet může být zrádné, mně se však ještě nikdy nestalo, že bych boty koupené online musela vrátit nebo vyměnit. Když nad tím tak přemýšlím, nemám momentálně jediné boty, které bych si koupila fyzicky v obchodě. Veškerou obuv, kterou vlastním, mám objednanou online.

Takže na co si dát pozor? Stejně jako u kabelek je samozřejmě dobré se soustředit na veškeré detaily jako materiál, švy, přezky, zipy nebo průchodky na tkaničky. Více než u čehokoliv jiného je však u bot potřeba vybrat správnou velikost (nečekaně). Já mám například menší 38 a pokaždé, když si kupuji nové boty, si vyhledám tabulku velikostí té konkrétní značky a porovnám délku stélky s délkou mého chodidla. Jasně, vždy tu bude riziko, že Vám bota bude těsná přes nárt nebo naopak moc široká okolo kotníků, zkrátka Vám nebude sedět, ale pro mě je tohle riziko přeci jen přijatelnější než představa, že si se někde v obchodě musím vyzout, najít tu správnou velikost v hromadě krabic, boty si vyzkoušet, procházet se v nich po obchodě, tisíckrát u toho odpovědět prodavačce, že opravdu nic nepotřebuji... No, však to znáte. Je také dobré si zjistit, jestli číslování bot odpovídá realitě. Pro příklad bych uvedla Huaraches od Nike, u nichž je dobře známo, že se vyplatí koupit si o číslo až o číslo a půl větší, jelikož jsou menší. Zkrátka a dobře si pořádně nastudujte nejenom size chart, ale ideálně i důkladně projeďte zákaznické reviews na danou obuv - z komentářů často vyčtete, zda bota velikostně sedí, zda není moc úzká přes nárt, zda je lepší koupit o číslo menší/větší, než kupujete normálně, a tak podobně.

Pokud se jedná o obuv na podpatcích, doporučuji v popisku vyhledat přesnou výšku podpatku. Fotky často klamou a zkreslují a zdánlivě nizoučký podpatek může ve skutečnosti mít vražedných patnáct centimetrů nebo naopak. A pokud tato informace - nebo jakákoliv jiná - v popisku chybí, nebojte se kontaktovat prodejce - každý seriózní internetový obchod Vám obratem poskytne chybějící info.

Ještě mě napadá, že stejně jako u kabelek se i při koupi bot vyplatí trošičku zapátrat a najít fotky, na kterých jsou botky obuté na noze, jelikož je to často game-changer. Například některé sandálky můžou samotné vypadat sebelépe, ale po obutí se z nich stává cosi neforemného a naší nožce nepříliš lichotivého. Takže opět je lepší mrknout na sociální sítě dané značky, kde většinou najdete více fotek než na e-shopu. A pokud ani instagram nebo facebook značky nenabídne kýžené fotky bot "v akci", vždy se snažím trochu googlit a najít ty samé boty u nějaké blogerky, abych měla trošku představu, jak vypadají. Některé e-shopy navíc točí vlastní catwalak videa, které jsou pro utvoření obrázku o produktu naprosto ideální, bohužel jich však moc není. Vím o ASOS a Net-a-Porter, nikde jinde jsem na ně ale zatím nenarazila.

Taaak to je pro dnešek vše, brzy sepíši další článek s několika - snad užitečnými - tipy na nákupy oblečení přes internet :). Mějte se supeeer, ahoj!

36 comments

 1. Skvelé tipy, ako nakupovať online! Ja som si už párkrát objednala topánky cez internet a boli mi dobré, nemusela som ich vracať, aj keď pri niektorých som trošku ľutovala, že mohli byť menšie, ale to mám aj ja takú 37,5 a niekedy 38 a tak..no záleží na topánkach a ich strihu. No a z oblečenia som už raz vrátila vec, ale inak je všetko fajn..aj ja si rada vyhľadám fotky na iných a porovnávam :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Úžasnej článek, fakt super tipy! <3

  ReplyDelete
 3. I really like your blog, the information you’ve provided on the website is just accurate. If you guys want to know more for the same you can visit this awesome website www.helpadya.com

  ReplyDelete
 4. I usually compare the measurements of a bag I'm thinking of purchasing with some bag I already own to get an idea of how big or small the bag I want is. online casino Malaysia

  ReplyDelete
 5. Inspiring and very useful, highly recommended for all bloggers out there.
  http://cashpoker38.com

  ReplyDelete
 6. A blend wit and momentous words. Exactly what I was looking for.
  s128

  ReplyDelete
 7. I just couldn't leave your website before telling you that I truly enjoyed the top quality info you present to your visitors? Will be back again frequently to check up on new posts. agen judi bola terbaik

  ReplyDelete
 8. Thank you for sharing valuable information.

  SCR888

  ACE333

  ReplyDelete
 9. I came onto your blog while focusing just slightly submits. Nice strategy for next, I will be bookmarking at once seize your complete rises...
  casino sbobbet

  ReplyDelete
 10. Always so interesting to visit your site. What a great info, thank you for sharing. this will help me so much in my learning.
  Sbobet Terbaik Dan Terpercaya

  ReplyDelete
 11. Awesome! Its actually awesome piece of writing, I have got much clear idea on the topic of from this paragraph.

  ReplyDelete
 12. I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates.

  ReplyDelete
 13. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing on your feed and I am
  hoping you write again very soon!

  ReplyDelete
 14. Slot online uang asli rupiah Indonesia dapat dimainkan secara gratis di http://bandar-osg777.com/

  ReplyDelete
 15. Main judi bola tangkas online di http://tangkascom.org/ sekarang juga.

  ReplyDelete
 16. Sekarang judi bola tangkas dapat kalian mainkan secara gratis di http://dutatangkas.com/ secara online menggunakan mobile android maupun ios dengan uang asli rupiah!

  ReplyDelete
 17. Melalui http://judiayam.co/ kalian dapat bermain judi sabung ayam s128 terpopuler dan juga mendapatkan bonus s128 terbesar.

  ReplyDelete
 18. Situs judi slot online terpercaya Indonesia yaitu http://play1628.online/ akan memberikan kenyamanan dan keamanan bersama dengan bonus slot online terbesar yang tidak akan didapatkan di situs lainnya.

  ReplyDelete
 19. https://games128.co/ Adalah Situs Judi Sabung Ayam Online Terpercaya Untuk Main Game S1288 Live Streaming Online.

  ReplyDelete
 20. Selain menjadi member aktif, pemain juga mesti setor deposit. Sama halnya dengan game judi yang lain, setor deposit dikerjakan dengan sistem transfer sejumlah uang ke nomer rekening milik bandar. Sebuah saran bagi pemula, sekiranya anda merasa sebagai salah seorang pemula cobalah untuk menjalankan setoran deposit dengan saldo paling rendah lebih-lebih dahulu.

  ReplyDelete
 21. Dengan adanya daftar agen bola terpercaya kalian bisa mengakses situs judi bola resmi terpercaya dengan aman.

  ReplyDelete
 22. agen bola terpercaya dan teraman
  selalu memberikan tingkat kemenangan yang sangat besar untuk kalian nikmati dan kalian tidak akan dipersulit untuk mendapatkan promo bonus yang kami sediakan, karena dengan kalian bergabung di agen bola terpercaya memudahkan kalian saat melakukan transaksi withdraw di karenakan kami memproses depo dan witdraw begitu cepat!!! Dan kami juga menyediakan bonus absensi untuk kalian yang selalu aktif bermain bersama kami !! Jadi ditunggu apalagi guys, silahkan daftarkan diri kalian yah !!!

  ReplyDelete
 23. Kepada para member setia dan calon member yang ingin bermain bola online, maka kalian bisa lagsung betting bola terbaik kami dengan cara klik link tersbeut dan di artikle itu ada link untuk website kami dan maka kalian bisa segera melakukan pendaftaran sesuai panduan yang ada dan jangan menunda kemenangan yang kalian raih dan dapatkan sekarang juga yah say ^^

  ReplyDelete
 24. https://www.registercasinoidnlive.org/live-dingdong-24d/
  live 24d

  https://www.registercasinoidnlive.org/judi-cap-jiki/
  judi jiki

  http://www.registercasinoidnlive.org/oglok-mobile/
  oglok mobile

  https://www.registercasinoidnlive.org/judi-billiard-online-uang-asli/
  judi billiard online

  https://www.registercasinoidnlive.org/judi-oglok-online/
  oglok online

  ReplyDelete
 25. This means that the designers of the machine or game make sure that it works in their favour and they will always make money overall.
  situs poker idnplay terbaik
  In every betting game, the odds are against the player. Every person who hits the jackpot on a slot machine is actually winning money that previous players lost.
  download joker 123 apk ios
  Sadly, the longer you gamble, the more likely it is that you will lose money, because the odds are against you.
  judi billiard online
  Many problem gamblers have the false belief that they will be able to "beat the system" but over time they'll lose money, probably an awful lot of it.

  ReplyDelete
 26. https://bit.ly/2md5pIU Silahkan daftarkan langsung kemari, karena kami akan memberikan yang terbaik dan kemenangan yang sangat besar

  ReplyDelete
 27. Gabungkan sekarang juga dibandar judi bola online dengan berbagai keuntungan yang sangat banyak https://www.cincystreetcar.com/hasil-sportbooks/mobil-mewah/

  ReplyDelete
 28. It is truly a great and helpful piece of info,Excellent blog,Thanks for sharing. entrust coupons

  ReplyDelete