Trend Alert: Embroidery


I dare say I don't really care about what's IN and what's OUT each season, usually there's like one or two actual fashion trends I really like and the rest doesn't even get my attention. Furthermore it usually takes me a damn long time till I hop on some trend. But that's because I always think a thousand times before purchasing anything. This spring there is one trend, though, I fell in love with instantly - embroidery <3 <3.

Embroidery might bring up thoughts of our grandma's hand-made floral tablecloth or a stuffy tapestry hanging on the wall in our high school profesor's office. We have to get rid of these stereotypes though! It's having a huge comeback this spring and it would be a pity not to give this lovely trend a chance! Embroidery is the perfect way to inject colour into your wardrobe and turn basic pieces into spring essentials. From embroidered bombers to romantic embroidered dresses, get one step ahead of the fash-pack and make the winning investment of the new season!

Troufám si tvrdit, že se nijak striktně neřídím aktuálními módními trendy, většinou mi padne do oka jen malý zlomek z toho, co momentálně získává všechnu pozornost na přehlídkových molech, v některých případech mi navíc strašně dlouho trvá, než nějakému trendu přijdu na chuť a zařadím ho do svého šatníku. Toto jaro jsem si však jeden trend naprosto zamilovala takřka hned - výšivky!

Výšivky si některé z nás možná spojují s ručně vyšívanými ubrusy našich babiček nebo nebo kýčovitými orientálními koberečky visícími v knihovně našeho dějepisáře ze střední. Tyhle zažité stereotypy ale musíme hodit za hlavu, jelikož výšivky právě zažívají ohromný comeback a byla by škoda nedát jim šanci. Vyšívané detaily přinesou do Vašich šatníků svěží jarní element a povznesou Vaše každodenní outfity na úplně jinou úroveň. Ať už je to výšivkou volavek zdobený bomber nebo vyšívanými květinami okrášlené romantické šaty, minimálně jeden vyšívaný kousek byste měly zařadit na své jarní must-have listy!1, 2, 3 - Topshop / 4 - Mango / 5, 6 - Zara

„...you can chose from the wide selection of embroidered pieces from much more purse-friendy Zara or Stradivarius.“From embroidered silks to heavily embellished leather, from denim jackets with back panel stitching to romantic dresses with floral details, the Spring 2017 runway-shows present embroidery as the hottest trend of upcoming season. But remember, there's no need to buy super expensive (super beautiful though) hand-stitched floral handbag from Gucci Garden Capsule Collection or Alexander McQueen leather jacket with a beautiful floral pattern, you can chose from the wide selection of embroidered pieces from much more purse-friendy Zara, Topshop or Stradivarius.

To make your life that little bit easier, I've rounded up my top 12 AFFORDABLE pieces so have a look through my gallery of amazing embroidered clothes and accessories to help you get started on this lovely trend. However if you're feeling creative, why not try and personalise a pair of old jeans with patches and studs yourself hm? :)) I'm considering making over my old denim skirt and am super curious how will it turn out! :D

Podíváte-li se na jarní kolekce všech slavných módních návrhářů, vyskočí na Vás oblečení zdobené výšivkami nejrůznějších barev a vzorů. Vyšívané džísky, křiváky, kožené sukně, romantické košile. Pozadu nezůstávají ani doplňky, pestrými výšivkami se pyšní i designérské kabelky a boty. Výšivky teď zkrátka najdete opravdu na všem. Nemusíte si však kupovat super drahou ručně vyšívanou kabelku od Gucciho (která ale je mimochodem naprosto přenádherná <3) nebo vyšívanými květy posázený křivák z dílny Alexandera McQueena. Výšivkový trend totiž (zcela pochopitelně) dorazil i do - cenově bilionkrát dostupnějších - všech módních řetězců se Zarou, Topshopem a Stradivarius v čele.

„A jste-li alespoň trošku zručné a kreativní, můžete zkusit oprášit, co nás učili na základce, a vyšít si vlastní originální vzor na starou džínovou sukni nebo bundu.“Abych Vám to trošičku usnadnila, vybrala jsem pro Vás mých dvanáct vytipovaných kousků, které si zaslouží Vaši pozornost a možná Vás navnadí na tento úžasný trend, tedy pokud jste mu už náhodou nepodlehly :). A jste-li alespoň trošku zručné a kreativní, můžete zkusit oprášit, co nás učili na základce, a vyšít si vlastní originální vzor na starou džínovou sukni nebo bundu. Já to mám v plánu, tak uvidíme, jak se mi to povede!1, 2, 3 - Topshop / 4 - Zara / 5, 6 - Stradivarius

Last but not least I gotta ask you if you want me to write more articles about actual fashion trends together with tips where to shop? I'm thinking of wwriting one or two short articles per month talking about trends I like and why :). Please let me know in the comments! Have a wonderful weekend.

Na závěr bych se Vás ráda zeptala, zda byste rády, abych články tohoto typu psala častěji? Jednou dvakrát do měsíce kratičký článek o nějakém aktuálním trendu spolu s tipy na nákupy. Dejte mi, prosím, vědět v komentářích pod článkem! Díky a krásný víkend!! :)

21 comments

 1. Ano určite aj typy týchto článkov <3

  ReplyDelete
 2. Mne sa tento trend celkom páči, minulý rok som si kúpila čiernu sukňu s výšivkami, ale inak už nič výšivkové nevlastním :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. A kde jsi ji koupila, prosím? Já si chtěla pořídit jednu ve Stradivarius, ale bohužel už ji nemají v mé velikosti.

   Delete
 3. Já se musím přiznat, že tomuhle úplně nefandím... Mám strach, že bych za to utratila peníze a za chvíli by se mi to už nelíbilo. Ale jinak pěkná inspirace jako vždy ;)

  http://www.obycejny-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. To máš pravdu, Evi, je dost možné, že to bude jen chvilkový trend, mě to ale asi neodradí a snad si brzy něco pořídím :).

   Delete
 4. What a nice dress collection are there in this blog.eduqaan.com

  ReplyDelete
 5. Good one! Thank you for sharing. This reminds me of Embroidery Digitizing

  ReplyDelete
 6. Thank you for a great explanation Embroidery FontsI was looking online for a similar idea and really appreciate it.

  ReplyDelete
 7. hello!! Very interesting discussion glad that I came across such informative post. Keep up the good work friend. Glad to be part of your net community. https://www.custompatchmaker.com/

  ReplyDelete
 8. Another vital thought when purchasing an embroidery machine is choosing where you intend to utilize your machine. It's important that you figure out where you have space that can be devoted to your embroidery machine for all time.best embroidery machine for commercial use

  ReplyDelete
 9. Embroidery is by and large utilized as a part of outlining the texture, giving it a brand name, influencing it to look appealing by adding additional brightening material to the fabric which can be lasting or will wash away contingent upon its sort.best sewing machine

  ReplyDelete
 10. Convert the size of the image to a bigger one, with the recommended size 3 to 6 times its actual size. Decide on the colors you want to use and apply them on the image. Be creative and try to bring out the sharpened beauty of the image you want embroidered. machine embroidery digitizing service

  ReplyDelete
 11. Thank you for a great explanation Embroidery FontsI was looking online for a similar idea and really appreciate it.

  pinoy lambingan

  ReplyDelete
 12. Thank you for a great explanation Embroidery FontsI was looking online for a similar idea and really appreciate it. game of thrones season 8 episode 1 kickass torrent download

  ReplyDelete
 13. The different Clothing Embroidery structures incorporate - Dinner suit weaving, Fashion wear weaving, Ladies articles of clothing weaving, Men's wear weaving, Trouser weaving, Children apparel weaving etc.Clothing weaving leave an enduring impact on everybody. So ensure you establish a decent connection by picking the correct pieces of clothing.
  logo digitizing

  ReplyDelete
 14. One thing is certain however, they all look and feel fabulous so the next time you are thinking of a special intimate or romantic feminine present for the satin lover in your life a pair of smooth shiny silky pyjamas will fit the bill perfectly. silk sleepwear Silky Satin is your number one resource for all things smooth, silky, shinny, soft and feminine.

  ReplyDelete
 15. LiveWireLabs.
  Join hands with LiveWireLabs, a resource augmentation entity, and have the top 2 percent of talent work for you for business analysis, software engineering, and digital media design. Visit our website for more information.
  livewirelabs

  ReplyDelete