New hair color


As I promised, I prepared a short article in which I want to tell you more about how a why I got my hair dyed few weeks ago. But first let me apologize for this terrible delay. But I guess you've got probably already used to the fact that I never keep my word and publish my posts on time. But really guys, I've been extremely busy past few weeks and it's getting worse because of all the rush around coming Christmas. Traditionally I left all the shopping to the last minute and now I'm kind of stressing out. But I still have thirteen days right? Enough time to figure out what kind of anti-aging cream will I buy for my grandmom this year...

But back to the point. You may be wondering why did I decide to dye my hair even though I had always prefered having a natural hair color. I guess it was more or less boredoom what made me change my mind. Well rather more haha, I was sick of my light brown color and wanted to try something new, something fresh. So upon recommendations of my friends I reached out to a young and talented hairdresser Markijan Vasylevskyj (facebook, instagram) from a hairdresser's Lola (web, facebook), a tiny and cosy salon in the centre of Brno.

I must tell you I felt super excited on my way to the hairdresser's but at the same time kind of nervous. After all it's been years since the last time I got my hair done. I mean professionally haha. I started trimming my hair myself somewhen at the highschool. Not that I didn't want to spend my money on a new haircut, I just realized that it's not that difficult to shorten tips of my hair and all you need is a pair of sharp scissors haha. So why to waist time and money on something you can easily do at home right? But dying my hair was something I didn't feel like doing myself.

After a couple of minutes I spent with Markijan and Ilona, another hair-dresser in Lola, I stopped being nervous and felt a big relief thanks to an amazing atmosphere that was in a salon. Markijan and Ilona, they're both super friendly and constantly in a good mood. You can tell by their attitude that they love their job and do it with joy and love. Which is awesome. If you're lookig for a high quality hairdresser's in which you will feel like you're just hanging out with a bunch of friends, you should definitely give Lola a try!

I want to thank Markijan for a great job he's done, I love my new hair! I'm looking forward to what we come up with the next time haha! And another big thank belong so sweet Petra from www.thetasteofviolet.com for these lovely pictures she took!

Jak jsem slíbila, tak plním. Ač s několikadenním zpožděním. Ale to Vás asi nikoho už nepřekvapuje. Poslední dobou nevím, kde mi hlava stojí. Hrozně moc rozpracovaných projektů a do toho stresy okolo Vánoc. Dárky tradičně sháním na poslední chvíli a jako každý rok zjišťuju, že většina z nich nestihne přijít do Vánoc, takže budu muset vyrazit do k prasknutí narvaných obchodních center a shánět je fyzicky. Takže v rámci mé sílící social anxiety budu umírat a proklínat sebe samotnou. Jako každý rok. No a nedostatek času řeším probděnými noci a pomalu, ale jistě nabíhám na režim "míň spi-víc jez". A ideálně nahraď každou hodinu, co bys jinak prospala, balením sušených švestek a pytlíkem křupek. A samozřejmě hrnkem kafe přeslazeného osmdesáti-třemi tabletkami sacharinu. Protože karcinogeny jsou fajn.

Zpátky k věci. Dnes jsem si tedy připravila jen kratičký článek o tom, jak probíhalo barvení mých vlasů, které jsem před nedávnem podstoupila. Tedy spíš jen fotočlánek, jelikož komentář to příliš nepotřebuje. Do parády si mě vzal nejšikovnější Markijan Vasylevskyj (facebook, instagram), kterého najdete v kadeřnictví Lola (web, facebook) v samotném centru Brna, na ulici Beethovenova 3.

Musím se přiznat, že po cestě do kadeřnictví ve mně panoval takový zvláštní pocit, byla jsem dost natěšená, ale zároveň celkem hodně nervózní. Jednak proto, že jsem od nižšího ročníku na střední u kadeřníka nebyla a zkrátka a jednoduše jsem se stříhala sama, jelikož jsem usoudila, že zkrátit konečky dokáže každé pako. Hádám však, že mé roztřepené vlasy by se mnou tak úplně nesouhlasily :-D. No a jednak proto, že jsem se chystala na relativně velkou změnu v podobě nové barvy. Po pár minutách v kadeřnictví ze mě však všechen stres opadl, a to díky neuvěřitelně pohodové atmosféře, která tam - hádám neustále - panuje. Vím, že to zní dost klišoidně, ale Markijan společně s Ilonou, druhou kadeřnicí, tvoří skvělou dvojku. Je na nich vidět, že je práce baví, což se odráží nejen na uvolněné atmosféře, ale i skvěle odvedené práci.

Já tímto Markijanovi ještě jednou moc děkuji za odvedenou práci a čas, který mi věnoval. Věřím, že jsem v kadeřnictví nebyla naposledy. Tedy za podmínky, že mě Markijan i příště nechá DJovat a hrát v kadeřnictví můj vlastní playlist :D. Aaaaa abych nezapomněla, mockrát děkuji i Pétě z www.thetasteofviolet.com za skvělé fotky! Mějte se super, čau!


4 comments

 1. Ách, konečně nějaký tip na dobré kadeřnictví v Brně! Jsem nadšená, taky zvažuju změnu barvy a nejspíš dám na tvoje doporučení, díky :) můžu se zeptat, kolik jsi platila?

  ReplyDelete
 2. Není vůbec zač! A co se týče atmosféry v kadeřnictví, naprosto souhlasím, bylo to tam moc fajn :-)

  ReplyDelete
 3. Mně teď vlasy začínají strašně zrazovat :( Možná taky zvážím návštěvu kadeřníka a poprosím o nějakou radu.

  http://www.obycejny-blog.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Smelling salts on the hand goes about as an impetus when the perpetual hair color joins with hydrogen peroxide. womenoly.com

  ReplyDelete