NEW IN: Ethical Fashion


Everytime I decide to write a new-in post to show you new pieces in my closet it's usually about pieces that have some special meaning to me and that's why they deserve more attention. So you might be asking what was the reason why I decided to write a special post about following four pieces even though you've already seen three of them in my last outfit post. Well... Keep reading and you'll understand!

Let me start with two unique animal-free pieces - a beige saddle bag and a pair of black heeled ankle boots. I recieved them both as the sponsor gifts within the collaborations with two vegan brands I recently started working with.

Pokaždé, když se rozhodnu sepsat new-in článek za účelem Vám detailněji představit nějaké nové přírůstky do mého šatníku, jedná se o kousky něčím výjimečné, které si podle mě zaslouží více prostoru než jen pár slov v některém z mých klasických outfitových příspěvků. Stejně tak tomu je i u následujících čtyř kousků, které bych Vám ráda dneska ukázala.

Začala bych dvojicí pro mě osobně velice speciálních kousků - béžové kabelky a kotníčkových bot - které jsem před nedávnem dostala v rámci spolupráce od dvou bristkých veganských znáček s velice inspirativní firemní filozofií, Wilby a Wills.As I already told you, my new lovely crossbody bag with the gold details I got as a gift from Wilby. Wilby is a British vegan brand that was founded three years ago and even though it was originally specialising in vegan clutch bags, Wilby has significantly extended its product assortment since then and now offers bags of all sizes - from mini crossbody bags to big totes.

All Wilby bags are 100% animal-free, which means that all the materials they're made of are non-animal and instead of leather or fur Wilby uses various organic and eco-friendly metarials such as organic cotton, hemp or cork leather. As you can see in the pictures my beautiful saddle bag for example is made of beige cork leather witch is with no doubt perfect imitation of a real leather.„trying to minimize the impact on the environment“Thank to its vegan philosophy, strong ethinc policy and sustainable production process trying to minimize the impact on the environment, Wilby as a brand is on the official list of approved vegan brands published by PETA, the world biggest organization fighting for animal rights.

Jak jsem již zmínila ve svém posledním outfitovém příspěvku, ve kterém jsem Vám kabelku uázala "v akci", mou novou béžovou kabelku se zlatými detaily jsem dostala od značky Wilby.„veškerý sortiment Wilby je 100% animal-free“Wilby je na trhu pouhé tři roky, za tu dobu si však britská veganská značka dokázala vybudovat skvělé jméno, a to nejen v kruzích pro módu zapálených vegetariánů a veganů. Wilby při svém založení v roce 2013 plánovala na trh prorazit s osobitými veganskými psaníčky, postupně však svůj sortiment rozšiřovala a dnes může svým zákazníkům nabídnout širokou šálu dámských kabelek všech velikostí a střihů.

Veškerý sortiment Wilby je 100% animal-free, tedy při jeho výrobě nejsou použity žádné živočišné materiály a namísto kůže nebo kožešiny Wilby používá organické a eco-friendly materiály jako například technické konopí, organickou bavlnu nebo korkovou kůži, ze které je vyrobena i má tato má béžová kabelka.

Svou veganskou filozofií, etickým zásadám a šetrným přístupem k životnímu prostředí se kabelky Wilby zasloužily o podporu PETA, největší světové organizace na ochranu práv zvířat, a pyšní se prestižním PETA certifikátem.Another British vegan brand approved by PETA is Wills, animal and human friendly brand with 100% animal-free footwear. Wills was founded by Will Green whose dream was to bridge the gap between everyday people and ethically produced vegan shoes, the imaginary gap between wearing affordable fashion and living an ethical life.„Wills can have you kitted out for every season and occasion!“Another amazing fact about Wills is that all their shoes are made in Europe (Portugal) and therefore all its workers are paid and treated in accordance to European regulations.

Recently I got an opportunity to pick a pair of shoes from Wills as a sponsor gift and I decided to go for these beautiful ankle heeled boots. I must say that I've been wearing them almost everyday since I recieved them because they're super comfy and look amazing. If you're looking for vegan eco-friendly footwear, you should definitely take a look at Wills. Whether you’re after loafers, trainers or winter boots, Wills can have you kitted out for every season and occasion!

Další veganskou značkou, jež se díky své eko-friendly politice zasloužila o pozici na oficiálním každoročně vydávaném a aktualizovaném listu veganských značek schválených organizací PETA, je v Londýně sídlící značka Wills.

Zakladatel značky je Will Green, jehož snem bylo vybudovat veganskou značku obuvi, která bude jednak 100% animal-free a jednak maximálně šetrná k životnímu prostředí. Veškeré modely Wills jsou ručně šité v malých portugalských dílnách za použití kvalitních organických a recyklovatelných materiálů imitujících kůži.

Já si v rámci spolupráce od Will vybrala tyto kotníkové kozačky na středně vysokém podpatku. Přítel už si ze mě dělá srandu, že mám asi 68 stejných kotníkových kozaček, které od sebe pomalu ani nejdou rozeznat :D, pro mě je ale každý pár něčím výjimečný. Takže když jsem při prohlížení e-shopu Wills narazila na tyto, dlouho jsem neváhala a nechala si je poslat. Líbí se mi na nich hlavně to, že jsou celkem vysoké a na rozdíl od většiny nízkých kozaček, co vlastním, mám v těchto chráněné kotníky, což určitě ocením během blížících se mrazů. A navíc jsou opravdu pohodlné a kvalitně ušité, takže za sebe Vám je mohu jen doporučit. A pokud nepatříte mezi fanoušky podpatků, věřím, že si na Wills vyberete ze široké nabídky obuvi všech střihů a stylů. A ve všech případech 100% animal-free!Last but not least I want to show you my new gold watches I recieved as a gift from a family company called Jasněna Vláhová s.r.o. and also want to tell you few words about the company itself.

Jasněna Vláhová s.r.o. was founded in 1993 in Nové Město nad Metují and since then it has expanded into almost two thousands stores all over the Europe. This traditional Czech company offers high-quality watches of an unique design in a perfect harmony with the best components available.

Vláhová reached out to me couple of weeks ago with an offer of a collaboration and I got the opportunity to pick two watches I liked the most. As the first one I went for a tiny dressy gold Lacerta watch because I crucially needed some watch I could wear together with elegant dresses or jumpsuits. Lacerta is the oldest brand within the Jasněna Vláhová s.r.o. company and it offers high quality ladies' watches for special occasions. They're made of the best materials only but at the same time you can still get them for gorgeous prices. And what's the best about Lacerta watches? They're comletely designed and assembled in the Czech Republic so we can say Lacerta watches are 100% Czech traditional product, which is amazing! I love supporting Czech production and I am proud that I can wear such a beautiful jewellery made in my country.

As a second watch I picked this robust simple gold JVD watch I can wear to complete my rather casual outfits. JVD is another big watch brand under the Jasněna Vláhová s.r.o. company and it offers both, men's and women's watches for every occasion. I've always been a big fan of the robust watches so I'm really glad that I have another one in my collection of watches.

How about you guys, have you recently bought anything new that made you happy? Let me know in the comments under the article! Have a wonderful weekend! ^^

Na závěr bych Vám ráda ukázala dvoje nové hodinky, které jsem dostala od rodinné firmy Jasněna Vláhová s.r.o., a zároveň Vám krátce představila tuto českou hodinářskou značku sídlící v Novém Městě nad Metují, malebném městečku nepříliš vzdáleném od mého rodného Broumova.„jedná se tedy o ryzí české výrobky“Tato rodinná firma od svého vzniku v roce 1993 vybudovala několik úspěšných hodinářských a šperkařských značek a svůj sortiment dodává do obchodů po celé Evropě. První hodinky, které jsem si od firmy Vláhová vybrala, jsou značky Lacerta, jež je vůbec nejstarší a nejpůvodnější značkou v rámci celé firmy specializující na dámské společenské hodinky. Za zmínku stojí, že hodinky Lacerta byly odjakživa vyráběny a za použití nadstandardně kvalitních komponentů kompletovány přímo v Novém Městě, jedná se tedy o ryzí české výrobky. Líbí se mi, že hodinky působí opravdu žensky a luxusně a hodí se například na společenské akce k elegantním šatům či overalům.

Druhé zlaté hodinky, v porovnání s těmi Lacerta mnohem masivnější a výraznější, jsou značky JVD (Jasněna Vláhová Design), nejznámější a nejprodávanější značky v rámci celé firmy. Hodinky jsem si vybrala spíše na běžné nošení, jelikož mám ráda masivní hodinky a jelikož mé staré zlaté hodinky už si zažily své a podepsaly se na nich dva roky skoro každodenního nošení. Jsem proto moc ráda, že jsem díky spolupráci dostala tyto nové :).

Jak jste na tom Vy, pořídili jste si v poslední době nějaké přírůstky do svých šatníků? Pochlubte se v komentářích pod článkem! ^^ Krásný víkend všem, čaaaau!

21 comments

 1. Úžasný príspevok, veľmi pracne a pekne napísané. Krásne hodinky, topánky a o kabelke ani nehovorím! Wow! Slintám už teraz! Naozaj krásne kúsky a som rada, že som narazila na tvoj blog. Lenka z www.fromlenka.sk

  ReplyDelete
 2. Značku Wilby jsem doposud neznala a velmi mě zaujala. Kabelka je krásná a myšlenka veganské značky je také velmi originální!

  Marketatrpisovska.blogspot.cz//LIFESTYLE BOOK

  ReplyDelete
 3. Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice. I appreciate this post.
  Pakistani Bridal Jewellery

  ReplyDelete
 4. Thank you so much for the post you do. I like your post and all you share with us is up to date and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job.
  Vegan Clothing

  ReplyDelete
 5. i read a lot of stuff and i found that the way of writing to clearifing that exactly want to say was very good so i am impressed and ilike to come again in future.. Supermom Blog

  ReplyDelete
 6. Nice to be visiting your blog again, it has been months for me. Well this article that i’ve been waited for so long. I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your article. Thanks, great share. website

  ReplyDelete
 7. Thanks for your insight for your fantastic posting. I’m glad I have taken the time to see this. thisgirlscity

  ReplyDelete
 8. i really like this article please keep it up. Vegan Shoes

  ReplyDelete
 9. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete

 10. Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
  ethical fashion

  ReplyDelete
 11. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before. chelsea collection clothing

  ReplyDelete
 12. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 13. Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I'll be sure to check back again real soon. ladies church hats

  ReplyDelete
 14. Love to read it,Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks. Kilgour

  ReplyDelete
 15. What a fantabulous post this has been. Never seen this kind of useful post. I am grateful to you and expect more number of posts like these. Thank you very much.
  Buy Maison Margiela

  ReplyDelete
 16. Thanks For sharing this Superb article. I use this Article to show my assignment in college.it is useful For me Great Work. Savile Row Suits

  ReplyDelete
 17. You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant! yoga shorts

  ReplyDelete
 18. This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. winterjassen

  ReplyDelete
 19. buenos dias Very informative information on your site here. I like this post because we can get some useful information from your blog. I expect more post from you

  ReplyDelete