Olive trench coat


When I was leaving the Czech Republic last summer, I didn't expect to be abroad for such a long time. I thought I would be back within four or five months, because I was allowed to stay in the USA for only three months and after that I wanted to travel for few weeks through the South America. Or I was thinking of going to Canada for one or two months. Either way I though I'd be back before the winter starts. And that's why I didn't even think of packing my winter coats with me while I was siting next to my huge suitcase desperately deciding what clothes to take with me.

As you probably already assumed, I overstayed in the US and stayed in Washington six more months than I was allowed to. Which means spent winter there = whole three months without any winter clothes :D. And because I was broke and couldn't afford buying much new clothes, I ended up buying the cheapest a simple black coat in H&M and wore it pretty much the whole winter. Trust me, I hated it. Let me get to the point. After such an experience - and I know that it sounds silly or maybe super futile - I truly enjoy wearing all my winter coats, my scarfs and my ankle booties. I missed them soooo much.

Když jsem se loni v létě chystala opustit Česko, ani v nejmenším jsem netušila, že odlétám na tak dlouho. Myslela jsem, že budu zpět za zhruba čtyři nebo pět měsíců. Do USA jsem měla povolený vstup pouze na tři měsíce a ze Států jsem plánovala se na pár týdnů podívat buďto na sever do Kanady, nebo na jih do několika zemí Jižní Ameriky. V obou případech jsem více méně počítala s tím, že budu zpět v Brně ještě před začátkem zimy. A proto jsem ani nepomyslela na to vzít si s sebou zimní oblečení, když jsem se zoufale sedíc vedle svého kufru snažila vykoumat, co bych si měla zabalit.

Jak Vám už zřejmě došlo, svůj plánovaný tříměsíční pobyt ve Státech jsem si tak trochu protáhla o dalších šest (ilegálních :D) měsíců, a tedy za oceánem zažila i zimu. "Zimu". Bez jediné teplé věci. Takže ač jsem se za oceánem snažila šetřit každý dolar, musela jsem si nakoupit nějaké zimní oblečení. Dopadlo to tak, že jsem celou zimu nosila ten nejlevnější obyčejný černý kabát, co jsem splašila v H&M. A hrooozně mě to nudilo. Kam vlastně celou dobu mířím? Jsem si vědoma toho, jak povrchně to zní, ale musím říct, že mi chyběl můj zimní šatník, mé milované šály, kabáty a kotníkové kozačky.
For yesterday's shooting with George (thank you so much for these lovely pictures!!) I went for one of my favourite coats I had missed so much, for this gorgeous olive trench coat with three-quarter sleeves from www.VIPme.com. I love this coat, especially its cut and material, for sure you will see more outfits with it. If you're thinking of buying the same one or anything else from www.VIPme.com, you can use my unique coupon SIMarketa324 to get $5 OFF on orders over $50! This time I wore the coat thrown over my shoulders and paired it with a black faux leather biker jacket from Mango. Layering two outerwear pieces might seem to be undoable but the truth is that it's A - supper stylish and adds a different dimension to your look and B - a great way to keep you from freezing. Don't you think? I absolutely love this trend! How about you guys, do you layer?

As to the rest of my outfit, I wore a classic pair of boyfriend jeans from Zara which goes perfectly with the olive coat and because I wanted to keep it simple I took a basic white loose blouse from Camaieü. To complete the look, I added my favourite black faux suede classic pumps from Forever 21 and a white mini crossbody with silver details from Mohito.

Na včerejší focení s Georgem (opět mockrát děkuji za fotky!!) jsem si vzala olivový trenčkot s tříčtvrtečními rukávy z www.VIPme.com. Pokud byste si náhodou chtěli pořídit stejný kabát nebo cokoliv jiného ze stránky www.VIPme.com, můžete na své objednávky v hodnotě nad 50 dolarů použít můj unikátní slevový kupón na 5 dolarů SIMarketa324. Kabát jsem nechala ležérně přehozený přes ramena a pod něj si ještě vzala černý koženkový křivák z Manga. Vrstvení dvou svrchních kousků někdo může považovat nesmysl a módní paskvil, já si tento trend však před pár lety naprosto zamilovala. Vrstvení bundy a kabátu má hned dvě veliká plus - jednak Váš look vrstvením povýšíte do úplně jiné dimenze a jednak Vás vrstva "navíc" ochrání před vlezlou zimou.

Look jsem doplnila klasickými boyfriend džínami ze Zary a basic bílou blůzkou z Camaieü. A jelikož úplně zbožňuji kombinaci lodiček s podzimními nebo zimními kabáty a je mi docela jedno, jak bláznivě to může působit (v tomhle případě zkrátka na celé váze vítězí estetičnost nad praktičností ^^), vzala jsem si jednoduché černé lodičky z Forever 21. Jako kabelku jsem zvolila mou oblíbenou bílou crossbody z Mohita.
You probably noticed a new tattoo on my right ankle. As you might know, it's an astrological symbol of Libra, the constellation of the scales. Libra was a zodiac sign of one close friend of mine who passed away last December, Justin. He would have celebrated his 31st birthday last weekend and trust me I would give anything to celebrate it on Saturday together with him like we did last year eating ice-cream a listening to his favourite Britney and Disney songs.

When I started writing this blog years ago, I was standing in front of a big decision. A really hard one. I didn't know whether to share my personal life with the readers or not. I decided not to and I almost never told you anything about my family or friends. But now after I came back to the Czech Republic and started blogging again I tend to share more and more with you. It's like the older I get and the longer I write, the more I feel you deserve to know more about that girl whose face you look at and you you read about every week. (Sound kind of self-centred, doesn't it haha?) Anyway. Let me tell you few words about my dear friend Justin, who completely changed my life and not a day goes by that i don't think about him.

Even though I had known him for just few months, he was one of the best people to ever come into my life and I am so thankful that I was lucky enough to have known him. He was unique. The kindest, funniest, most beautiful and sincere soul I have ever met. He made such an impact on me. I miss his smile, I miss his laugh, his sense of humour. I miss watching trashy horror movies with him all night long, cooking his favourite mac & cheese with him, painting tees with him. Times with Justin were always fun and happy no matter what we were doing. His smile would light up every room he walked into and his silly jokes would always make everybody laugh. I know, this might sound like one of these of the dead, nothing unless good-ish talks, but trust me. He was special. One of a kind. I miss him so much, it's almost unbelievable how much it still hurts. Losing a friend is one of the hardest things I have ever come to face and I still don't know how o deal with the tremendous pain in my heart. Time heals all wounds they say. We'll see.

Pravděpodobně jste si všimli mého nového tetování na pravém kotníku. Jak někteří možná víte, je to souhvězdí Vah. A váhy byly znamením jednoho mého blízkého přítele, který loni v prosinci zemřel. Justin by minulý víkend oslavil své 31. narozeniny a já bych dala cokoliv za to, abych s ním mohla v sobotu slavit stejně jako loni, v garáži ládujíc se zmrzlinou a poslouchajíc naše oblíbené písničky.

Když jsem před lety začínala psát blog, stála jsem před celkem zásadním rozhodnutím. Nevěděla jsem, zda bych měla se svými čtenáři sdílet svůj osobní život. Rozhodla jsem se své články psát spíše povrchně a takřka nikdy jsem Vám tu nevyprávěla o mých přátelích nebo rodině. Přijde mi však, že po mém návratu do Česka a současně návratu k blogování mám tendenci se více rozepisovat o svém soukromém životě a skrze své články s Vámi sdílím mnohem více, než jsem měla ve zvyku v počátcích blogování. Dnes mi dovolte říct pár slov o člověku, který totálně změnil můj pohled na svět, a ač už tu mezi námi není, není den, kdy bych na něj nemyslela.

I přesto, že jsem Justina znala jen několik měsíců, považuji ho za jednoho z nejúžasnějších lidí, kteří mi kdy vstoupili do života, a jsem neskutečně vděčná, že jsem měla to štěstí a my se stali přátelé. Byl to výjimečný člověk. Nejhodnější, nejvlídnější, nejvtipnější, nejchápavější duše, kterou jsem kdy potkala. Neskutečně mi chybí. Chybí mi jeho úsměv, jeho smích, jeho smysl pro humor. Chybí mi společné sledování béčkových hororových filmů dlouho do noci, sáhodlouhé rozpravy o životě, vaření jeho milovaného "mac & cheese", malování triček. S ním bylo vždy o zábavu postaráno, kamkoliv přišel, rozzářil všechny svým úsměvem a osobitými vtípky. Vždy v lidech hledal to pozitivní. Pro své přátele a rodinu by se rozdal, udělal by vše pro to, aby lidé v jeho okolí byli šťastní. Vím, že to vypadá jako jedna z klasických "o mrtvých jen v dobrém" povídaček, ale věřte mi, on byl opravdu speciální. O něm jinak než v dobrém mluvit nejde. Neskutečně mi chybí. Je až neuvěřitelné, jak moc to stále bolí. Ztráta přítele je asi tím nejtěžším, s čím jsem se v životě musela vypořádat. A vlastně jsem se s tím ještě stále vypořádat nedokázala.

❤ ❤ ❤ Happy Birthday! ❤ ❤ ❤


GET THE LOOK!

olive trench coat: VIPme
black biker jacket: Mango
white loose blouse: Camaieü
boyfriend jeans: Zara
white crossbody bag: Mohito
black pumps: Forever 21
silver mirrored sunglasses and set of rings: Zaful
silver watch: Festina

14 comments

 1. Tohle se ti celkově velice povedlo :))
  Miska blog

  ReplyDelete
 2. i love that you went abroad and overstayed! I wish that happened to me everytime i visit Prague :) Great pictures

  xx
  lau
  www.malibluemymind.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Haha, thank you! Let me know the next time you decide to visit Prague, we can hang out!

   Delete
 3. Krásny outfit, veľmi sa mi páči ten kabát.
  A tvoj článok ma doslova dojal. Neviem si ani predstaviť ako ťažké to musí byť. Držím ti palce, aby si sa s tým aspoň čiastočne vedela vysporiadať, pretože si myslím, že to úplne nejde, vždy bude v tvojom srdci a navždy ti bude chýbať.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  ReplyDelete
 4. Olivový kabátik ti neskutočne pristane :)
  Inak veľmi pekne napísaný článok, dúfam že sa nebudeš trápiť dlho a že si nájdeš cestu, ako sa s tým postupne vyrovnať.
  http://myparisianheart.com/

  ReplyDelete
 5. Khaki style! I love it!
  Xo
  http://hacksandcats.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. wau lodičky a džínsky tak krásne k sebe ladia, že sa na to neviem vynadívať.. krááásna :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Such lovely pictures, dear. You look stunning, as always.
  Regards.
  Walkindiscount.com

  ReplyDelete