Back home


Kde jen začít? Tak jsem po dlouhých deseti měsících zpět v České republice. V Americe jsem původně plánovala zůstat pouze tři měsíce, ale nakonec jsem si svůj zahraniční pobyt prodloužila na necelých deset měsíců, přičemž poslední tři týdny za oceánem jsem strávila na slunných plážích v Dominikánské republice. Zažila jsem toho neuvěřitelně mnoho. Poznala skvělé lidi, našla si parádní přátele, jednoho z nich bohužel navždy ztratila. Zamilovala se, stala se součástí jedinečné rodiny. V rámci mezí cestovala, poznávala nová místa, hodně fotila, kreslila, tvořila. A tetovala :D. (Ano, koupila jsem si tetovací pistoli, ale o tom až někdy jindy.) Ani nevím, nakolik se rozepisovat o tom všem, co se mi v Americe přihodilo. Tento článek spíše věnuji Washingtonu a jeho okolí. Chci určitě napsat ještě minimálně jeden příspěvek, který bude více zaměřený na můj osobní život v Americe, na mé zážitky a zkušenosti. Nechám na Vás, co Vás nejvíce na mém pobytu v USA zajímá, klidně se ptejte v komentářích pod článkem nebo e-mailem, pokusím se zodpovědět všechny dotazy. Plánuji také napsat článek o New Yorku a několika dalších městech, které jsem v USA navštívila. A samozřejmě se s Vámi chci podělit o své zážitky z Dominikánské republiky, to už ale moc předbíhám. Dnešní článek bude tedy spíše cestovatelský, v rámci nějž Vám ukáži svá nejoblíbenější místa ve Washingtonu a jeho okolí.

The Japanese Pagoda in West Potomac Park / Eisenhower Executive Office Building / Washington Monument

V podstatě celý svůj pobyt v USA jsem bydlela v okolí Washingtonu, konkrétně první čtyři měsíce ve Vienně, což je asi nejnudnější místo v celých USA, kde není vůbec nic zajímavého. Ale opravdu vůbec nic :-D. Především pro mladé lidi tam absolutně není vyžití. Takže pokud někdy zavítáte do Virginie, Vienně se vyhněte obloukem. Pak jsem chvíli bydlela v Arlingtonu, poté dva měsíce v Crystal City a nakonec zpět v Arlingtonu. Do DC jsem to vždy měla do dvaceti minut metrem, takže jsem tam trávila takřka všechen volný čas a mohu říci, že jsem ho prochodila křížem krážem. DC je unikátní město, myslím, že podobné ve Spojených státech nenajdete. Vlastně jsem si jistá. Na pár kilometrech čtverečných naleznete budovy takřka všech nejdůležitějších politických institucí USA v čele samozřejmě s Bílým domem a Capitolem. (A Pentagonem. Ten ale neleží přímo v DC, ale v jeho sousedství poblíž právě Crystal City, kde jsem nějaký čas žila.) Tento silný politický charakter města se značně odráží v jeho atmosféře. Když se v DC procházíte, rychle pochopíte, že to není jen tak ledajaké město.

Watergate complex / Abraham Lincoln's Statue in Lincoln Memorial / Georgetown University

Vysoká koncentrace monumentů, muzeí, památníků, soch, politických budov. Tak jsem vnímala Washington prvních pár měsíců. Lincolnův památník, Rooseveltův památník, Washingtonský monument, Památník vietnamské války, Památníky první i druhé světové války, Capitol. Vše je v podstatě hned vedle sebe. Nejprve jsem s respektem a úžasem obdivovala veškeré dominanty Washingtonu, po chvíli mi ale došlo, že je to vše šíleně vyumělkované a až moc dokonalé. Budovy tvářící se, že jsou mnohem starší, než ve skutečnosti jsou. Architektura kopírující antické Řecko. Upravené trávníky, dominantní sochy, udržované monumenty. Ugh. Po chvíli Vám to poleze krkem, věřte mi. Prostě to - zcela logicky - postrádá historii, na kterou jsme tu v Evropě zvyklí, vše působí šíleně uměle. Celé DC však není takové. Naštěstí. Já si naprosto zamilovala dvě části Washingtonu, a to Georgetown a Chinatown, které nejsou toliko monumentální a postrádají ten silný politický charakter. Georgetown je malebný, strašně ráda jsem se jím procházela. Učarovaly mně především jeho uličky lemované typickými pestrobarevnými domy nasázenými jeden vedle druhého. Na jaře, když se konečně oteplilo, jsem v rámci svých fotografických toulek moc ráda sedávala v parku před Georgetown University, dle mého názoru jednou z nejhezčích budov v celém DC. Do Georgetownu určitě zavítejte, budete-li mít někdy cestu do Washingtonu. Věřím, že si ho zamilujete stejně jako já. A Chinatown? Rušný, barevný, bláznivý. Asi jako každý Chinatown. (Na vysvětlenou - každé větší americké město má své vlastní Chinatown.) Nejednou jsem se při večerní procházce po DC zasekla právě tam a s nadšením hodiny sledovala tamější pouliční muzikanty a tanečníky užívající si končící den. To místo mělo neuvěřitelnou atmosféru. A nesmím zapomenout na čínskou kuchyni! Kam jinam zajít, pokud milujete asijská jídla. Chinatown se jen hemží čínskými bistry, fastfoody a restauracemi.

The Alexandria dock / The Alexandria dock / Arlington Memorial Amphitheater / Arlington Memorial Amphitheater

Ještě více než Georgetown a Chinatown jsem si však oblíbila Alexandrii. Ta už tedy není přímo ve Washingtonu, nýbrž v jeho sousedství. V Alexandrii jsem byla několikrát a pokaždé jsem v jejích ulicích trávila hodiny a hodiny procházejíc se a užívajících si její atmosféru. Ze všeho nejvíce jsem si ale oblíbila tamější dok. Přístavy a lodě na mě z nějakého důvodu působí šíleně uklidňujícím dojmem, a proto jsem tam často jezdívala, jen abych mohla trávit čas u vody. Čas od času jsem tam navíc na molu narazila na pouliční muzikanty, což mi jen zpříjemnilo můj pobyt tam. Do Alexandrie se určitě podívejte, budete-li mít cestu okolo. Nakonec bych chtěla zmínit Arlingtonský národní hřbitov. Možná si říkáte, že je trošku zvláštní zmínit hřbitov ve svých oblíbených lokalitách. Ten Arlingtonský je ale opravdu nádherný. Jelikož se jedná o vojenský hřbitov, kromě hrobů několika amerických prezidentů tu najdete překrásný amfiteátr, kde se nachází takzvaný hrob neznámého vojáka (The Tomb of the Unknown Soldier) nepřetržitě střežený dobrovolníky z řad americké armády. Hned vedle hřbitova je most (Arlington Memorial Bridge) vedoucí přes řeku Potomac, na jehož konci se tyčí Lincolnův památník a v podstatě všechny další památníky a monumenty, které jsem zmínila na začátku článku. Tudíž budete-li si chtít udělat tour těmi hlavními dominantami města, určitě začněte hřbitovem a poté můžete přes most pokračovat do centra města. Tím bych své první vyprávění o DC ukončila. Pokud Vás zajímá něco, co jsem ve článku nezmínila, určitě se zeptejte v komentářích pod článkem, pokusím se zodpovědět všechny Vaše dotazy.

Tak zatím ahoj a brzy se budu hlásit s dalším článkem! Slibuji.

The Alexandria dock / Arlington National Cemetery

PS I.: Doufám, že se Vám líbí nový design blogu! :) Strávila jsem nad ním neskutečně dlouho, opravdu hodiny a týdny kódování, než jsem byla spokojená s výsledkem. Tak věřím, že spokojení budete i Vy!

PS II.: Založila jsem si facebookovou stránku. Ano, Státy mě zkazily :D. Každopádně když budete chtít, můžete mě začít sledovat i na FB, budu tam asi dávat fotky, které se na blog "nevejdou", nějaké soutěže a tak podobně, však to znáte. Odkaz je tady.

15 comments

 1. Design je skvělý, a článek jsem přečetla jedním dechem :)! Jsem moc ráda, že jsi zpět a už se těším na pokračování. Měla bych na Tebe pár otázek, tak snad Ti nebude vadit, když Ti v nejbližší době napíšu email. Moc by mi to pomohlo :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji moc!! Určitě se ozvi, pokusím se Ti poradit, pokud to bude v mých silách. Těším se na email :).

   Delete
 2. Markétka je zpět a má Facebook, no nene! Já jsem vždycky hrozně jásala, když jsi dala něco na Instagram a právě jsem si říkala, jak se ti ta cesta protáhla, místo 3 měsíců 10, wow :) Článek jsem přečetla jedním dechem a i když mě Amerika nikdy nelákala, po tomto článku si říkám, možná se tam někdy fakt podívám. Těším se na další :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jéé Aničko, děkuju moc za komentář. Snad se Ti daří dobře, mohly bychom brzy něco podniknout v Brně.

   Delete
 3. wow, supr že jsi zpátky, článek moc hezký a přečtený jedním dechem.
  Protože jsem ale ženská, těším se o to víc na článek, který se bude věnovat změnám ve tvým životě:)

  ReplyDelete
 4. ach ach ach, všechno je tak hrozně krásný :) nepřestala jsem tě sledovat na Instagramu, a pořád jsem doufala, že se jednou vrátíš a ono se tak stalo! :) Jsem ráda ! A design je dokonalý, kéž bych byla takto šikovná a taky dokázala něco takového vytvořit :)
  Mě by zajímalo, jaký byl impulz tam jet, a jestli jsi tam pracovala a kdyžtak jak?
  To bude ale zajímat asi všechny :)

  Jsem ráda, že jsi zpět
  Kač

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc děkuju za milý komentář :). A za otázky! Zařadím to do chystaného článku.

   Delete
 5. Mně by zajímalo, jak moc těžké/snadné bylo v USA veganství, jestli se ti snadno sháněly potraviny nebo jsi neměla chutě na neveganské jídlo s hamburgery na každém kroku :D moc se těším na další článek, vypadá to na obrovské dobrodružství!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dobrá otázka! Určitě se o tom více rozepíšu v plánovaném článku :).

   Delete
 6. Hurá! <3 Těším se na všechny tvé články, dojmy, postřehy, fotky i outfit posty!

  ReplyDelete
 7. Anonymous15/5/16 21:46

  Ahoj,
  snad ti nevadí tahle otázka, ale jak ses tam za těch deset měsíců uživila? :) Našla sis práci, nebo jsi měla nějaký větší finanční obnos předem a žila z toho? Snad tě ta otázka neurazí, nemyslím to vůbec zle, jen někdy vídám lidi, kteří spontánně někam odjedou, popř. tam spontánně stráví delší dobu, hodně po dané zemi cestují, takže ani někdy není možnost stálé práce, takže mě to tak zajímá... :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vůbec mě to neuráží :). Všechno zodpovím v článku, který se chystám napsat.

   Delete
 8. Super článek, fotky i design !! Chválím :-)

  ReplyDelete